Artykuł sponsorowany

Czym jest mapa do celów projektowych?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to niezbędny element dokumentacji budowlanej. Na jej podstawie powstaje bowiem projekt zagospodarowania działki i terenu. Dzięki niej inwestor może uzyskać pozwolenie na budowę, rozpocząć realizację inwestycji zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz uniknąć popełniania kosztownych błędów na etapie budowy. Sprawdź więc, czym dokładnie jest ten dokument, jak on powstaje i co się w nim znajduje.

Podstawowe informacje

Mapa do celów projektowych jest wymagana w przypadku każdej inwestycji, w której konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Konstruuje się ją w oparciu o mapę zasadniczą. Tego rodzaju dokument może wykonać wyłącznie przedstawiciel profesjonalnej firmy geodezyjnej, takiej jak np. Jerzy Lubiszewski Usługi geodezyjne. Inwestor powinien określić zakres mapy z architektem, aby uwzględniała ona najważniejsze przyłącza oraz dostęp do drogi publicznej. W przeciwnym razie konieczne będzie naniesienie zmian lub konstruowanie kolejnej mapy, co może podwyższyć koszt usługi geodezyjnej.

Termin ważności mapy do celów projektowych wynosi dwa lata. Jeśli jednak w ciągu tego czasu na działce zajdą jakiekolwiek znaczne zmiany, bezpośrednio wpływające na uwarunkowanie terenu, to konieczne będzie zaktualizowanie wszystkich uwzględnionych wcześniej informacji. Koszt sporządzenia mapy do celów projektowych jest uzależniony od wielu czynników, indywidualnych dla każdej inwestycji. W zależności od regionu ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. 

Jak powstaje mapa do celów projektowych?

Geodeta sporządzający mapę do celów projektowych musi w pierwszej kolejności uzyskać dane działki oraz zgłosić podejmowane działania do właściwego Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po otrzymaniu niezbędnej dokumentacji, pracownik firmy geodezyjnej powinien wykonać aktualizacyjny pomiar w terenie. Na mapie należy uwzględnić projekt zagospodarowania terenu wraz ze stosownym opisem i legendą, metryczką oraz danymi inwestycji i inwestora. Koniecznie należy także zawrzeć tzw. granice opracowania, obejmujące działkę oraz teren wokół niej. Każda mapa do celów projektowych powinna zostać opatrzona pieczątkami, które potwierdzą, iż jest to mapa z zasobów państwowych oraz imienną pieczątką geodety. Ilość map jest nieograniczona i zależy wyłącznie od potrzeb inwestora. Na wydanie warunków zabudowy przez urząd należy poczekać minimum trzy miesiące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz