Artykuł sponsorowany

Czym jest inhibitor korozji i dlaczego należy go stosować?

Czym jest inhibitor korozji i dlaczego należy go stosować?
Inhibitory korozji to specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do ochrony antykorozyjnej i osadowej, wykorzystywane w zamkniętych i otwartych instalacjach chłodniczych oraz grzewczych. Produkty tego typu kontrolują pH i ograniczają szybkość, z jaką korozja rozwija się w materiałach instalacji. W skład inhibitorów korozji wchodzą przede wszystkim związki organiczne i nieorganiczne, biocydy, a także środki buforujące.

Ogólne zasady działania inhibitorów korozji

Głównym zadaniem inhibitorów korozji jest tworzenie warstwy ochronnej, dzięki której procesy niszczące, zachodzące w danej instalacji, podlegają znaczącemu ograniczeniu. Inhibitory stosuje się w instalacjach zbudowanych z materiałów konstrukcyjnych podatnych na korozję, zawierających w swoim składzie takie metale jak mosiądz, miedź czy aluminium. Aby bariera efektywnie chroniła powierzchnię metalu, inhibitory powinny być obecne przez cały czas. Poza regulacją poziomu pH, wpływającą na stabilizację odczynów zasadowego i kwasowego wody, inhibitory zapobiegają odkładaniu się osadów i kamienia kotłowego oraz powstawaniu zanieczyszczeń biologicznych. Istnieje wiele inhibitorów, przeznaczonych do różnych układów. Przykłady produktów z opisami zastosowań można znaleźć na stronie firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA, która oferuje rozwiązania dla uzdatniania wody przemysłowej.

Użytkowanie inhibitorów korozji i ich ograniczenia

Inhibitory korozji można wprowadzać do instalacji na kilka różnych sposobów. Najłatwiej po prostu wlać preparat do instalacji. Można się również posłużyć odpowiednimi akcesoriami – naczyniami zbiorczymi bądź specjalnym inżektorem. Zazwyczaj już niska dawka środka zapewnia skuteczne działanie, co czyni go wyjątkowo ekonomicznym. Przed zastosowaniem inhibitora, trzeba jednak pamiętać o jego ogólnym przeznaczeniu. Właściwie użytkowany produkt jest w stanie ochronić układ przed korozją i osadami, zapewniając jego niezawodne funkcjonowanie przez długi czas. Kiedy jednak korozja już nastąpiła, a w instalacji pojawiły się niechciane osad i rdza, inhibitor raczej nie okaże się przydatny. Wówczas bardziej stosowne okaże się użycie dobranych produktów do usuwania kamienia i zanieczyszczeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz