Artykuł sponsorowany

Rodzaje zaworów dennicowych

Rodzaje zaworów dennicowych

Zawory dennicowe są stosowane w przemyśle już ponad 100 lat. Służą m.in. do: odcinania, rozdzielania, regulacji i próbkowania przepływu gazów, cieczy, zawiesin lub płynów. W artykule przedstawiamy krótką charakterystykę zaworów tłoczkowych oraz grzybkowych.

Rodzaje zaworów dennicowych

Zawory dennicowe to rozwiązanie idealne do trudnych i wymagających warunków pracy, które można znaleźć w przemysłach chemicznym, petrochemicznym, rafineryjnym, przeróbki ropy naftowej i gazu, polimerów i morskim. Jednym z powszechniej stosowanych rodzajów zaworów dennicowych są zawory denniowe grzybkowe. Zawory grzybkowe są często używane w procesach farmaceutycznych oraz chemicznych do spustu lub zasilenia zbiorników, lub reaktorów dla nielepkiego medium. W zależności od cech reaktora oraz rodzaju medium, stosowane są warianty z grzybkiem wznoszonym lub opuszczonym.

Innym, dostępnym na rynku rozwiązaniem, są zawory dennicowe tłoczkowe. Stosuje je się do szybkiego spustu lub zasilenia zbiorników lub reaktorów. Producenci polecają te rozwiązania szczególnie do pracy z medium lepkim. Korpus zaworu jest czyszczony przy każdym skoku tłoczka. Dodatkowo, można zmodyfikować budowę zaworu, tak by był oczyszczany także obszar w pobliżu wylotu ze zbiornika lub reaktora (z zakrzepniętego lub zastałego medium).

Zalety zaworów dennicowych grzybkowych i tłoczkowych

Wśród najważniejszych zalet zaworów dennicowych należy wymienić:

Zwartą budowę – krótki skok grzybka zaworu to istotna cecha w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub gdy pożądane jest ograniczenie wagi zaworu.

Brak martwych przestrzeni – zawory spustowe, np. firmy SchuF Fetterolf, mają specjalną konstrukcję pozwalającą na kompletne opróżnienie zbiornika i zaworu bez możliwości osadzenia się medium.

Usuwanie zastałego medium – zawory grzybkowe i tłoczkowe pozwalają na oczyszczenie potencjalnych punktów zatoru i usunięcie wolnego przepływu. Jest to szczególnie ważne W przypadku medium krystalizującego lub substancji łatwo krzepnących.

Szybkie opróżnienie – pełny przelot zaworów tłoczkowych pozwala na wolny przelot co umożliwia szybkie opróżnienie reaktora, zbiornika lub rurociągu.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Mowta: Zawory dennicowe pracują w bardzo trudnych warunkach, dlatego są dokładnie dostosowywane do potrzeb klienta. Dotyczy to nie tylko opcji uszczelnienia, ale także użytego materiału i dodatkowego wyposażenia. Dzięki temu, klient ma pewność, że zawory spełnią różnorodne wymagania procesowe. Dostępne są np. zawory z powłoką zabezpieczającą przed korozją, różnym napędem (ręczny, hydrauliczny, pneumatyczny lub elektryczny) i ze zautomatyzowanym sterowaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz