Czym jest gipiura i gdzie warto ją wykorzystać?

Koronka jako wyrób sztuki użytkowej jest znana i wykorzystywana w naszym kraju od wieków. Ten rodzaj ażurowej plecionki z nici może przyjmować rozmaity wygląd, w zależności od sposobu wykonania. Tu wyróżniamy koronki szydełkowe, igłowe, klockowe, siatkowe, teneryfowe oraz frywolitki. Gipiura zaliczana jest do koronek klockowych, zwanych również weneckimi, powstających przy użyciu specjalnych klocków przeplatanych i wiązanych w określony sposób.
Gipiura a haft
Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest podobieństwo gipiury do haftu. Z tego powodu wyroby te często są ze sobą mylone. Istnieje jednak podstawowa różnica między nimi, a dotyczy ona formy. Haft bowiem wykonuje się bezpośrednio na tkaninie poprzez wyszywanie wzoru za pomocą igły lub szydełka, a także nici i innych dodatków. Gipiura natomiast jest dostępna w sprzedaży w postaci gotowych aplikacji do naszywania. Wyróżniają ją duże, nieregularne oczka oraz wypukły wzór reliefowy. Zazwyczaj zdobił ją ornament kwiatowy, ale teraz często spotykane są też wzory geometryczne. Kiedyś powstawała poprzez przeplatanie nici jedwabnych lub lnianych nawijanych na podłużne szpulki, czyli tak zwane klocki. Obecnie do jej produkcji wykorzystywane są nici poliestrowe, także z dodatkiem elastanu, i specjalne maszyny., Wciąż jednak należy do najbardziej eleganckich ozdób tekstylnych.
Gipiura sprzedawana jest na metry i bez trudu znajdziemy ją w sklepach pasmanteryjnych czy hurtowniach włókienniczych. Producent tkanin dekoracyjnych, firma POLONTEX, prowadzi jej sprzedaż – również detaliczną – we własnym sklepie firmowym zlokalizowanym w Częstochowie oraz za pośrednictwem internetu. Warto przy tym zauważyć, że gipiura dostępna jest w wariantach o szerokości najczęściej 20 lub 30 centymetrów, ale produkuje się również mniejszą, o szerokości około 5 centymetrów. Do najpopularniejszych należą koronki białe oraz w kolorze écru, ale możemy znaleźć także produkty w innych barwach.
Aplikacje gipiurowe
Wiemy już, czym jest gipiura, przyjrzyjmy się zatem bliżej możliwościom jej zastosowania. Te natomiast wpisują się w zakres zastosowania koronek. Doskonale sprawdza się na przykład jako zdobienie klasycznych firanek. Nadaje im nie tylko niepowtarzanego, a zarazem eleganckiego wymiaru, ale również pozwala tworzyć atrakcyjne aranżacje okien. Będzie świetnym uzupełnieniem stylu rustykalnego, nawiązującego do wiejskich tradycji, gdzie sztuka robienia koronek wciąż jest kultywowana. Każdemu wnętrzu nada ciepły, przytulny, prawdziwie domowy charakter.
To jednak nie koniec. Gipiura z powodzeniem posłuży do zdobienia przedmiotów codziennego użytku, a także odzieży. Aplikacje możemy doszyć do poszewek na poduszki, obrusa czy bieżnika. Sprzedaż na metry otwiera przed nami możliwość wykorzystania tego samego wzoru na kilku elementach dekoracyjnych, co pozwala w efekcie stworzyć harmonijne wnętrze, które będzie jedyne w swoim rodzaju. Od dawna też popularnością cieszy się wykorzystanie różnego rodzaju koronek w kobiecej modzie. Aplikacje gipiurowe chętnie używane są do wykańczania sukienek wieczorowych oraz sukien ślubnych. Popularnością cieszą się też elementy odzieży wykonane z gipiury – kołnierzyki, obramowania dekoltu, a nawet całe kreacje.