Materiał Partnera

Jak wymierzyć długość karnisza oraz długość i szerokość materiału do uszycia firany na wymiar?

Jak wymierzyć długość karnisza oraz długość i szerokość materiału do uszycia firany na wymiar?

Firany są istotnym elementem wystroju wnętrza. Przyciągają uwagę i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i luksusowe. Żeby uzyskać perfekcyjnie dopasowaną firanę szytą na wymiar, ważne jest wybranie odpowiedniej szerokości karnisza oraz ilości materiału, potrzebnej do jej uszycia. W jaki sposób należy wykonać pomiar oraz niezbędne obliczenia?

Ilość materiału potrzebna na firanę

Żeby prawidłowo wymierzyć materiał na firanę, warto najpierw przykręcić karnisz. Jeśli chodzi o długość, są trzy najpopularniejsze i najbardziej ponadczasowe:

  • około 1,5 cm przed końcem parapetu (optymalne do sypialni, gabinetów i pokoików dziecięcych),
  • około 5-6 cm poniżej parapetu (dość sporna długość, dla jednych optymalna – innym w ogóle się nie podoba),
  • do samej podłogi – około 2 cm nad nią (doskonała do dużych pomieszczeń np. salonów)

Wysokość firany mierzymy od połowy żabki wiszącej na karniszu do wybranej przez nas długości. Pamiętaj, aby dodać około 20 centymetrów zapasu, do doszycia taśmy i estetycznego wykończenia góry oraz dołu.

Szerokość firany zależy od ilości fałdek, które przewidujesz. Najpopularniejsze jest podwójne marszczenie, podczas którego kupowany materiał powinno się liczyć razy dwa. Analogicznie, przy potrójnym marszczeniu – razy trzy. Szerokości gotowej firany nigdy nie mierzymy na podstawie wnęki okiennej. Powinna być taka sama jak szerokość karnisza. Przykładowo, jeśli karnisz ma 200 centymetrów i chcemy zastosować podwójne marszczenie, potrzebne nam będą aż 4 metry materiału. Warto doliczyć również po 10 centymetrów materiału z każdej strony na wykończenie.

Jak wymierzyć karnisz?

Jeśli nie masz jeszcze przykręconego karnisza, musisz wiedzieć, w jaki sposób dopasować go do okna. Żeby określić potrzebną szerokość karnisza, należy dokładnie zmierzyć wnękę okienną. Powinien on wystawać na około 30 centymetrów z każdej strony. W przypadku małych i wąskich okien zapas ten może być nieco mniejszy np. 15 centymetrów. Ważne jest, aby nie kończył się razem z wnęką, gdyż firana po powieszeniu będzie zbyt wąska i może brzydko się układać. Zapas ten musi umożliwiać rozsunięcie firany lub zasłony na boki, aby móc swobodnie otwierać okno na całą jego szerokość, bez konieczności każdorazowego zdejmowania materiału. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się szyciem firan na miarę oraz sprzedażą karniszy np. słupskiego sklepu Merino Styl. Dzięki temu zyskasz pewność, że zarówno tkanina, jak i karnisz będą idealnie dopasowane do Twojego okna.

Opracowanie:
Słupsk, Łajming 4
tel. 59 842 39 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz