Artykuł sponsorowany

Czym jest ergonomia pomieszczeń?

Czym jest ergonomia pomieszczeń?

Urządzanie własnych czterech kątów jest zadaniem niezwykle ekscytującym, choć jednocześnie niełatwym. Mogłoby się wydawać, że liczne inspiracje ułatwiają projektowanie, jednak często okazuje się, że z pozoru idealne wnętrze jest idealne w praktyce dla kogoś innego – niekoniecznie zaś dla nas. Dlatego podczas planowania wystroju, należy kierować  się ergonomią pomieszczeń. Co to takiego oraz dlaczego jest tak ważne?

Ergonomiczne pomieszczenie, czyli wnętrze idealnie dopasowane do nas

Wnętrze ergonomiczne to takie wnętrze, które jest dopasowane do przebywających w nim osób. Tym samym zapewnia domownikom oraz gościom możliwie największy komfort, zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. To właściwe zagospodarowanie przestrzeni i planowe wykorzystanie każdego metra – i to niezależnie od wielkości pomieszczenia. Okazuje się bowiem, że nawet bardzo duże wnętrza mogą być nieergonomiczne, choć zwykle najłatwiej „zepsuć” te mniejsze.

Czym jeszcze charakteryzuje się ergonomiczne wnętrze? Jest efektywne i przytulne, eleganckie i wyglądające jak zaprojektowane od najlepszego projektanta wnętrz, choć co najważniejsze w ergonomii – funkcjonalne, ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków, pracę, a nawet przemieszczenie się i sprzątanie. To wnętrze, w którym chce się mieszkać, ponieważ wszystko jest na swoim miejscu.

Jakie warunki powinno spełniać ergonomiczne pomieszczenie?

Aby można było mówić o ergonomicznym pomieszczeniu, musi ono spełniać kilka wymogów. Ważna jest wielkość – choć „duże” nie znaczy automatycznie „ergonomiczne”, zbyt małe pomieszczenia utrudniają np. poruszanie się. Dlatego korytarze powinny mieć szerokość co najmniej 1,2 m, a jednoosobowa sypialnia: 2,2 m.

Drugim, ważnym aspektem jest wyposażenie, które powinno być tak rozplanowane, aby nie utrudniało wykonywania codziennych obowiązków. To zarówno meble, które zapewniają komfort (nie tylko podczas odpoczynku, ale również sprzątania, a nawet konieczności podłączenia np. ładowarki do prądu), jak i oświetlenie, które odgrywa znaczną rolę w ergonomii pomieszczeń. Światło, w połączeniu z właściwą temperaturą oraz czystością powietrza we wnętrzu sprawia, że po prostu przyjemnie się w nim przebywa. Stąd ważne są zarówno punkty świetlne, jak i prawidłowo zaplanowane okna.

Ergonomiczne, a więc dobrze zaplanowane

Co ważne, pomieszczenia ergonomiczne mogą być estetyczne. Jednak projektując wnętrza zgodnie z zasadą ergonomii, kierujemy się w pierwszej kolejności funkcjonalnością – wygląd powinien być na drugim miejscu. A jeśli nie wiemy, jak urządzić wnętrze funkcjonalne, a jednocześnie ładne, możemy skorzystać z usług projektanta wnętrz np. z Jachimczyk Studio. Z pomocą profesjonalisty powstaną pomieszczenia, które będą ergonomiczne, a jednocześnie zachwycające swoim wyglądem – po prostu takie, w których chce się przebywać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz