Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się beton towarowy?

Czym charakteryzuje się beton towarowy?

Pojęcie betonu towarowego jest usystematyzowane normą budowlaną BN-78/6736-02 i określa typ betonu produkowany poza placem budowy, w betoniarni, oraz następnie transportowany do miejsca zastosowania. Czym dokładnie charakteryzuje się ów surowiec oraz czym różni się od betonu zwykłego? Jakie jest zastosowanie betonu towarowego oraz jaka jest jego trwałość?

Beton towarowy jest mieszanką, która zawiera kruszywo, cement, wodę, a także uszlachetniające dodatki. Beton zwykły zawiera kruszywo mineralne skalne (piaski, grysy, żwiry) oraz cement jako spoiwo. Dla modyfikacji właściwości w zależności od potrzeb dodaje się do beton zwykłego mieszanki uplastyczniające, przyśpieszające wiązanie czy napowietrzające.

Beton towarowy, właściwości i zastosowanie

Jak przypomina technolog Betoniarni Mag - Bet Begier, beton pełni niezwykle istotną rolę konstrukcyjną w budynkach, ponieważ jest stosowany w elementach nośnych, tworzy stropy, ściany czy fundamenty budowli. Przygotowanie betonu na placu budowy, w betoniarce, niesie za sobą ryzyko uzyskania mieszanki o nieodpowiednich parametrach. Zakup betonu towarowego gwarantuje, że zastosowany surowiec będzie charakteryzował się przede wszystkim odpowiednią wytrzymałością. Beton zamawiany u sprawdzonego producenta zawsze charakteryzuje się wysoką plastycznością oraz dużą wytrzymałością.
Beton towarowy
jest powszechnie wykorzystywany w budowie budynków i dróg. Wysoka plastyczność sprawia, że surowiec gwarantuje dużą swobodę budowlaną. Dzięki płynności i możliwości zagęszczania mieszanki możemy uzyskać z jej wykorzystaniem bardzo różnorodne formy.

Beton z dostawą – ceny betonu towarowego

Jedną z jego niewątpliwych zalet jest również stosunkowo niska cena związana z ograniczonymi nakładami na wytwarzanie betonu. Jest ona zależna od rodzaju danej mieszanki. Do wykonania np. posadzek stosuje się beton niższej klasy. Do elementów konstrukcyjnych budynku należy zastosować mieszankę o wyższej klasie, większej odporności na rozciąganie, wytrzymałości i co za tym idzie, również w wyższej cenie. Należy również oczywiście wziąć pod uwagę, że beton towarowy będzie trzeba dostarczyć na budowę w betonowozem, czyli gruchą, co związane jest z dodatkowymi kosztami.
Zakup betonu towarowego to przede wszystkim pewność co do odpowiednich właściwości surowca, a także wygoda i optymalizacja czasu
przeznaczonego na przeprowadzenie prac budowlanych. Z tego powodu coraz więcej firm korzysta z betoniarni zamiast przygotowywać beton na placu budowy.

Opracowanie:
Nekla, Polna 1a
tel. 601 858 322
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz