Artykuł sponsorowany

Badania betonów – pod jakim kątem się je przeprowadza?

Badania betonów – pod jakim kątem się je przeprowadza?

Badanie betonów jest niezwykle istotnym elementem w trakcie budowy konstrukcji wykorzystujących elementy z tego materiału. Musi on zapewniać odpowiednie parametry, dzięki czemu cały obiekt będzie solidny i bezpieczny dla korzystających z niego użytkowników. W tym celu przeprowadzane są specjalistyczne badania betonów – jakie dokładnie parametry można poddać kontroli?

Badanie betonu w różnym stanie

Rozpoczęcie procedury weryfikacji właściwości dostarczanego w miejsce wbudowania betonu nie wiąże się tylko ze zbadaniem jego parametrów po stwardnieniu. Nierzadko bowiem zleca się nadzór technologiczny mieszanki betonowej, co pozwala nie tylko na kontrolę jej składu i dopasowanie optymalnych wartości w tym zakresie, ale też zadbanie o aspekt ekonomiczny. Odpowiednio dobrane i sprawdzone parametry mieszanki pozwalają na wyeliminowanie zagrożeń związanych z dostarczeniem mieszanki o nieprawidłowych właściwościach. Badanie betonu dotyczy jednak w dużej mierze gotowego już materiału w postaci stwardniałego elementu.

Analizie podlega beton różnego rodzaju, w tym przede wszystkim beton zwykły, ciężki oraz lekki. Specjaliści zajmą się skontrolowaniem parametrów betonu hydrotechnicznego i nawierzchniowego, a dzięki odpowiednim kwalifikacjom i precyzyjnej aparaturze będą w stanie ocenić jakość czy wytrzymałość betonu mostowego, kontraktorowego lub w wariantach ASCC, SCC i BWW. Zajmie się tym firma Betotest Polska sp. z o.o., która od wielu lat przeprowadza rzetelne badania betonów. Pod jakim dokładnie kątem się je wykonuje i dlaczego jest to tak istotne?

Wytrzymałość i nie tylko

Z wykorzystaniem ciśnieniomierza fachowcy są w stanie określić dokładną zawartość powietrza w mieszance betonowej. Parametr ten musi być utrzymany w optymalnej wartości, wpływa bowiem na całkowitą wytrzymałość elementu wykonanego z betonu oraz na spełnienie wymagań dotyczących trwałości. Z kolei zbyt duże napowietrzenie może doprowadzić do zmiany gęstości mieszanki betonowej. Również i ona podlega specjalistycznemu badaniu, co z kolei wykonywane jest ze względu na konieczność stwierdzenia jednorodności dostarczanych partii betonu. Materiał ten jest także kontrolowany pod kątem konsystencji – w tym zakresie proponowane są przez specjalistów najczęściej metody opadu stożka, Vebe, czy też stolika rozpływowego.

Do najważniejszych właściwości betonu zalicza się jego wytrzymałość na ściskanie. To  właśnie ten parametr ma znaczący wpływ na solidność i jakość powstałej z elementów betonowych konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwo jej użytkowników. Niezbędne jest więc przeprowadzenie badania wytrzymałości na ściskanie betonu. Profesjonaliści wykonują też badania na mrozoodporność betonu, który musi wytrzymać nawet bardzo niskie temperatury oraz jej skokowe zmiany, a także kontrolę jego wytrzymałości na zginanie. Badanie betonów przeprowadza się więc pod kątem poszczególnych jego parametrów i może ono dotyczyć nie tylko jego stwardniałej formy, ale też samej mieszanki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz