Materiał Partnera

Czym charakteryzują się materace przeciwodleżynowe

Czym charakteryzują się materace przeciwodleżynowe

Wysokie ryzyko powstania nieprzyjemnych i bolesnych odleżyn dotyczy nie tylko osób unieruchomionych, ale także poruszających się w bardzo ograniczony sposób, które mają problem ze zmianą swojej pozycji. Ich ciało jest wtedy narażone na długotrwały ucisk. Osoba zdrowa zmienia pozycję nawet w czasie snu, osoba, która ma problem z ruchem, nie może tego zrobić nawet świadomie, ciało nie jest w stanie się poruszyć. Dobrym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe, które wykonują zmiany ucisków. Według przeprowadzonych badań największą skuteczność mają materace, w których zmienia się ciśnienie. Jak one działają?

 Materace ze zmianą ciśnienia – jak działają?

Cały system przeciwodleżynowy to specjalny materac oraz połączona z nim pompa powietrza, nazywana inaczej panelem sterującym. Sam materac zbudowany jest z elastycznego tworzywa – jest ono uformowane w rzędy komór. Pompa wtłacza do nich powietrze naprzemiennie, zmieniając ciśnienie powietrza w komorach, dzięki czemu ciało chorego jest poddawane stałemu, rytmicznemu, regularnemu masażowi. Ten proces zapobiega powstawaniu odleżyn, ponieważ zapewnia odpowiednią termowentylację skóry i poprawia ukrwienie tkanek.

Co zyskuje chory dzięki materacowi ze zmiennym ciśnieniem?

W związku z tym, że materac zapewnia redukcję ucisku tkanek, odciąża ciało chorego. 

Zaawansowane materace mają dodatkową opcję: możemy usunąć powietrze z poszczególnych komór, wypiąć je z systemu. W pozostałych komorach ciśnienie nadal będzie się regularnie zmieniało i masowało ciało chorego. To rozwiązanie przydaje się szczególnie osobom, które mają na ciele bolesne rany. Opróżniona z powietrza komora nie będzie naciskała na ranę i powodowała dyskomfortu – mówi nam przedstawiciel salonu firmowego M&K Foam Koło w Komornikach

Warto również wspomnieć o tym, że im wyższy materac, tym lepszy i skuteczniejszy w zapobieganiu odleżynom i masowaniu ciała osoby chorej. Pacjent bardziej zapada się w wysoki materac, a ciężar ciała rozkłada się na większy obszar – oznacza to, że wartość ucisku wywieranego na każdy centymetr kwadratowy jest mniejsza. Materace szpitalne (tak też często nazywa się materace przeciwodleżynowe) zmieniają punkty podparcia ciała, a tym samym wymuszają mikrokrążenie i poprawiają ukrwienie tkanek, które nie ulegają martwicy. Właściwe ukrwienie dodatkowo wspomaga przemianę materii. Materace zapewniają choremu właściwą termoregulację ciała. Kiedy ciało leżącego zbyt długo jest ułożone w tej samej pozycji, temperatura ciała może wzrastać, a to skutkuje zawilgoceniem. To jeden z najgroźniejszych czynników podwyższających ryzyko pojawienia się odleżyn, zaraz obok czynników związanych z ciśnieniem. Materace wspomagają dotlenienie skóry i utrzymanie właściwej temperatury ciała. Podsumowując: najlepsze materace przeciwodleżynowe naprawdę są w stanie zapewnić osobie unieruchomionej lub ze znacznymi ograniczeniami ruchowymi duży komfort.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz