Materiał Partnera

Materac przeciwodleżynowy – kiedy warto go kupić oraz jaki model wybrać?

Materac przeciwodleżynowy – kiedy warto go kupić oraz jaki model wybrać?

Osoby bardzo ciężko chore, które większość czasu spędzają w łóżku oraz osoby niepełnosprawne, narażone są na powstawanie bolesnych odleżyn. Są one bardzo trudne do leczenia, dlatego też specjaliści skupiają się na działaniach, które pozwolą ograniczyć ich występowanie. Jednym z rozwiązań profilaktycznych jest zakup materaca przeciwodleżynowego.  W jaki sposób działa taki sprzęt?

Czym są odleżyny?

Odleżyny to ogniska martwicy, które przechodzą w bolesne owrzodzenie skóry, które może obejmować nawet tkankę mięśniową oraz kostną. Pojawiają się na ciele w skutek długotrwałego ucisku tkanek oraz ich niedotlenienia. Do powstania odleżyn dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie części kostne stykają się z podłożem. Najbardziej narażone są pośladki, pięty i okolice kości krzyżowej.

Profilaktyka odleżyn

Powstawaniu odleżyn bardzo ciężko jest zapobiec bez specjalistycznego sprzętu, jakim jest materac przeciwodleżynowy. Chory, który przez dłuższy czas przebywa w łóżku, powinien zmieniać pozycję swojego ciała przynajmniej co cztery godziny. Bardzo często zdarza się tak, że nie ma on siły zrobić tego samodzielnie i potrzebuje pomocy osób trzecich. Zakup materaca przeciwodleżynowego jest dużą ulgą dla całej rodziny pacjenta. Łagodzi dolegliwości bólowe chorego, a także redukuje konieczność ciągłej pomocy ze strony bliskich.

Jakie rodzaje materacy dostępne są w sklepach medycznych?

W sklepach medycznych takich jak np. Medar znajdziemy materace przeciwodleżynowe termoelastyczne, wysokoplastyczne oraz lateksowe. Sprzęt tego typu wyróżnia się specjalnym profilem, który potocznie nazywany jest „gofrowaniem”. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, krew może swobodnie krążyć, dopływając do każdej komórki ciała. Materace przeciwodleżynowe zapewniają też pacjentowi optymalny komfort snu. Można jest stosować wraz z regulowanymi stelażami, co ułatwia poziomowanie chorego. Standardowy sprzęt medyczny tego rodzaju wyposażony jest również w paroprzepuszczalne pokrowce membranowe, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Można do nich dokupić specjalistyczne nakładki, ułatwiające zachowanie prawidłowej higieny.  Za dobrej klasy tradycyjny materac przeciwodleżynowy należy zapłacić od około 7000 do 2000 złotych.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe cechują się inną konstrukcją niż sprzęt opisany powyżej. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych nakładek, które są pompowane przez urządzenie elektryczne, produkty tego typu, pozwalają na cykliczną zmianę punktów podparcia dla ciała leżącego chorego. W rezultacie nie tylko zapobiegają powstawaniu odleżyn, ale też wspomagają ich leczenie. Przeciwodleżynowe materace zmiennociśnieniowe można podzielić na bąbelkowe i rurowe. Te pierwsze kosztują około 200 zł, te drugie to wydatek powyżej 1000 złotych.

Najlepszym rozwiązaniem dla chorego jest zakup standardowego materaca piankowego, a następnie doposażenie go w materac zmiennociśnieniowy.

Opracowanie:
Krosno Odrzańskie, Słubicka 2
tel. 503 062 843
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz