Materiał Partnera

Czym charakteryzują się instalacje odgromowe i przepięciowe?

Czym charakteryzują się instalacje odgromowe i przepięciowe?

Zniszczenie urządzeń podpiętych do sieci elektrycznej, porażenia, a nawet pożar, to tylko niektóre z zagrożeń jakie niesie ze sobą uderzenie pioruna. Na szczęście możemy uniknąć tego typu niebezpieczeństw. Aby jednak tak się stało powinniśmy zadbać o wykonanie w naszym domu odpowiedniej instalacji odgromowej i przepięciowej, które sprawią że wyładowania atmosferyczne nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu oraz dobytkowi .

Zabezpiecz dom z zewnątrz

Błyskawice powstające w wyniku atmosferycznego wyładowania elektrycznego, szukają najkrótszej drogi do ziemi, aby wyrównać różnice potencjałów między chmurami a gruntem. Niestety niekiedy zdarza się, że piorun o natężeniu nawet 20 tys. amperów, uderza w budynek. Dlatego też tak ważna jest w tym przypadku rola jaką pełni instalacja odgromowa, która ma za zadanie, bezpieczne dla mieszkańców budynku, przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i odprowadzenie jej do ziemi, bez uszkodzenia innych systemów znajdujących się w wewnątrz domu. Warto przy tym pamiętać, że tego typu instalacje występują w dwóch wariantach, które różnią się użytymi elementami oraz zasadą działania:

  • tradycyjne instalacje odgromowe – stanowiące, w uproszczeniu, zespół metalowych przewodów przymocowanych na dachu, bezpośrednio połączonych z ziemią. Składają się one z takich elementów jak zwody (przyjmujące uderzenie pioruna), uziomy (umieszczane w gruncie w celu przejecie prądu i rozproszenie go), przewody uziemiające i odprowadzające (układane są na zewnętrznych ścianach budynku, z daleka od drzwi, okien).
  • aktywne instalacje odgromowe - alternatywna forma dla tradycyjnego systemu odgromowego, która posiada tzw. piorunochron aktywny (maszt z ostrzem). Dzięki temu systemowi można „ściągnąć” uderzenie pioruna, gdyż maszt przechwytuje wyładowania atmosferyczne. Ten typ piorunochronu nie jest dozwolony do stosowania w Polsce jako samodzielna instalacja odgromowa. Aktywna głowica może być tylko dodatkiem do tradycyjnej instalacji.

Projektowanie i montaż instalacji odgromowych musi być wykonane zgodnie z wymogami w przeciwnym razie może to przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Dlatego też warto zlecić to profesjonalnej firmie instalacyjnej , na przykład Poul-Team Paweł Woźniak.

Pamiętajmy również, że w wielu przypadkach montaż piorunochronów narzucają nam obowiązujące przepisy. Nakazują one by tego typu instalacje umieszczane były
w budynkach mieszkalnych wyższych niż 15 m i powierzchni przekraczającej 500 m2, jeśli stoją w zabudowie rozproszonej, budynkach wykonanych z materiałów łatwopalnych i pokrytych takimi materiałami
(np. gont lub trzcina) oraz w budynkach, które ustawione są w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania burzowe, na przykład na wzgórzach.

Bezpieczna sieć wewnętrzna

Wbrew pozorom nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek może wywołać spore straty. Negatywny wpływ na naszą instalację elektryczną może mieć także wyładowanie atmosferyczne trafiające np. w linię zasilającą, element instalacji zewnętrznej typu monitoring, klimatyzacja, sterowanie bramy, oświetlenie zewnętrzne, ale też uderzenie błyskawicy w obiekty sąsiednie, a nawet odległe linie zasilające oddalone do 2 kilometrów. Dlatego też każdy dom powinien być chroniony przed tego typu działaniami przez wewnętrzną instalację przeciwprzepięciową. Polega ona na wykonaniu połączeń wyrównawczych (połączeniu punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, dodatkowych połączeń wyrównawczych i uziomu – jeżeli budynek go ma – z główną szyną ekwipotencjalną) i zainstalowaniu ochronników przepięć. To właśnie ochronniki przyjmują w bezpieczny sposób falę przepięciową i odprowadzą ją do uziomu, dzięki czemu nie zagrozi ona instalacji. Warto przy tym pamiętać, że tego typu systemy zabezpieczą nas nie tylko przed przepięciami podczas wyładowań atmosferycznych, ale także łączeniowymi, które zdarzają się w każdej sieci zasilającej.

Pomimo przekonania, że szansa na trafienie pioruna jest niewielka, warto jest zamontować systemy odgromowe na zewnątrz i wewnątrz domu. Jest to niewielki procent łącznych kosztów budowy domu, a biorąc pod uwagę, że instalacja odgromowa to bardzo istotny element zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi, będziemy mogli cieszyć się komfortem bezpieczeństwa podczas burzowych dni i nocy.

Opracowanie:
Olsztyn, Jagiellońska 51 lok. 4
tel. 600 429 445
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz