Czy zaskroniec jest jadowity?

Czy zaskroniec jest jadowity?

Spotkanie z wężem zawsze jest stresujące. Potrafi być również bardzo niebezpieczne. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy gatunek jest jadowity. Przeczytaj, dlaczego nie trzeba bać się zaskrońca. Sprawdź, czym żywi się gad i poznaj różnice, jakie występują pomiędzy zaskrońcem a żmiją. Naucz się rozpoznawać gatunki węży. Wiedza ta może okazać się przydatna w różnych okolicznościach. 

Strony www Strony www

Jak wygląda zaskroniec?

Najbardziej charakterystyczne dla zaskrońca zwyczajnego są żółte plamy, które pojawiają się u niego z tyłu głowy. Węże zazwyczaj wyróżniają się szarozielonym lub brązowym ubarwieniem. Brzuch niejadowitego gada jest natomiast biały. Pokrywają go czarne plamy, które swoim kształtem przypominają kwadraty. 

Zwierzę wyróżnia się również okrągłymi źrenicami. W większości przypadków samice są większe od samców. Ten niejadowity gatunek węża występuje w całej Europie. Upodobał sobie przede wszystkim podmokłe tereny jak lasy, łąki i okolice zbiorników wodnych. 

Jak zaskroniec broni się przed zagrożeniem? Zazwyczaj odpiera ataki na dwa sposoby. Jeżeli wyczuje drapieżnika, udaje martwego, a jego ciało wydziela nieprzyjemnie pachnącą ciecz. Druga metoda to głośne syczenie, które ma na celu przestraszenie przeciwnika.

Chronione w Polsce gady nie są jadowitymi wężami. Ugryzienie zaskrońca nie jest bolesne i nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji. Dla pewności zawsze możesz wybrać się na wizytę u internisty, aby skontrolował potencjalną ranę.

Czym się żywi zaskroniec?

Zaskrońce atakują tylko te zwierzęta, które się poruszają. W ich jadłospisie można znaleźć płazy, ryby oraz małe gryzonie. Zanim wąż połknie swoją ofiarę, nie uśmierca jej. Sztywna budowa ciała uniemożliwia im oplatanie się wokół przyszłego posiłku. Młode osobniki gustują w dżdżownicach, kijankach, małych rybach oraz larwach traszek.

zaskroniec

Jak odróżnić żmiję od zaskrońca?

Często zdarza się, że zaskroniec jest mylony ze żmiją. Oba węże nie są tak naprawdę trudne do rozróżnienia, ale przez to, że nie mamy z nimi do czynienia na co dzień, wąż oznacza zagrożenie i od razu brany jest pod uwagę najgorszy z możliwych scenariuszy.

Należy pamiętać, że podstawową różnicą jest miejsce występowania. Zaskrońce pospolite preferują tereny nad wodą – można je znaleźć głównie koło jezior, sadzawek, rzek oraz bagien, żmije zaś wolą suchą przestrzeń.  

Jasne plamy z tyłu głowy też pozwolą nam na odróżnić oba gatunki – żmije ich nie mają. Żmija jest także krótsza i grubsza a jej źrenice ułożone są pionowo. Tęczówki żmii są czerwone. Charakterystyczna jest również głowa, która wyraźnie oddzielona jest od reszty ciała. Istnieje wiele charakterystycznych cech zaskrońca, dzięki którym możesz prawidłowo rozpoznać gatunek.

Dlaczego zaskroniec jest pożyteczny?

Na widok zaskrońca wiele osób panikuje. Nie jest to właściwa reakcja. Niejadowite węże nie są dla nas żadnym zagrożeniem, co więcej mogą bardzo przydatne. Przede wszystkim dlatego, że zjadają one różnorodne szkodniki. Dzięki nim na naszym ogródku, działce czy polu nie będzie żadnych mysz ani nornic. Zaskrońce są zazwyczaj bardzo skuteczne.

Zaskroniec w ogrodzie również nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeżeli jednak nie chcemy gada w swoim ogrodzie, musimy wiedzieć, że istnieje środek, który je skutecznie odstraszy i nie zrobi im przy tym żadnej krzywdy. Aby pozbyć się nieproszonego gościa, należy zainwestować w specjalny odstraszacz, który emituje bardzo nieprzyjemne dla węży ultradźwięki.

Warto pamiętać, że w Polsce zaskroniec został objęty ochroną. Stosowny przepis został wprowadzony w 1995 roku. Ochrona tego gatunku jest całkowita. Zatem zabicie zaskrońca jest niezgodne z prawem.

Jednak nie tylko człowiek może być zagrożeniem dla zaskrońca. Muszą one uważać także na bociany, lisy, myszołowy, borsuki oraz czaple.

Wizyta w lesie może okazać się ryzykowna i niebezpieczna, nie ze względu na zaskrońce, a wyglądające bardziej niewinnie kleszcze. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć przenoszoną przez nie boreliozę.  

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz