Materiał Partnera

Czy warto uprawiać jeździectwo?

Czy warto uprawiać jeździectwo?

Już w dawnych czasach zauważono, że kontakt z koniem działa leczniczo. Żołnierze ranni w bitwie, jeśli byli wiezieni  z pola bitwy na grzbiecie końskim, szybciej wracali do zdrowia. Konie są wierne, mądre i piękne, warto przebywać w ich towarzystwie jak najczęściej!

Jazda konna pozytywnie wpływa na człowieka

Jeździectwo to wspaniała  forma aktywnego  spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przebywanie ze zwierzęciem poprawia samopoczucie, a duży dopływ tlenu wzmacnia układ odpornościowy i znakomicie działa na mózg. W organizmie wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia. Powstają one na skutek długotrwałego, ciągłego wysiłku fizycznego, zwiększa się wtedy nasza wydolność i wytrzymałość.

Obcowanie z końmi wycisza, sprawia, że stajemy się bardziej spokojni, opanowani i cierpliwi. Jazda konna daje masę przyjemności, konie są świetnymi nauczycielami i zarazem terapeutami, pomagają np. dzieciom z niepełnosprawnością umysłową i ruchową. Hipoterapię zaleca się w walce z różnorakimi chorobami, także w terapii uzależnień, zaburzeniach emocjonalnych i kłopotach w nauce. Przyjaźń z koniem jest znakomita dla nastolatków – wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności i odpowiedzialności. Młody człowiek w tym sporcie uczy się odpowiedzialności za dwoje – za siebie i swojego konia. Rozwija się empatia, wrażliwość oraz intuicja, gdyż trzeba obserwować reakcje konia, by wiedzieć, co on chce nam zakomunikować.

Trening z koniem formuje ciało

Podczas zajęć z jeździectwa zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie, najbardziej aktywne są dolne partie brzucha, pośladki, uda, mięśnie łydek i ramion. Regularny trening pozwala utrzymać wagę lub zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, godzina jazdy konnej, w zależności od intensywności, pozwala spalić 300-650 kalorii, a dzieje się to w naturalny i przyjemny sposób.

Większa dawka ruchu reguluje trawienie i pobudza pracę wątroby, poprawia się krążenie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca. Warto wiedzieć, że jazda konna jest zalecana przez lekarzy dla poprawy postawy, polepszenia funkcjonowania mięśni grzbietu i kręgosłupa. Co ważne dla kobiet – jazda konna łagodzi napięcie przedmiesiączkowe i bóle miesiączkowe, miednica jest bardziej rozciągnięta, a krążenie ożywione.

W odróżnieniu od wielu innych rodzajów aktywności fizycznej jazdę konną można z powodzeniem uprawiać do późnej starości. Znakomici jeźdźcy to często osoby w wieku 50-60 lat. W miarę upływu czasu jeździec nabywa dużego doświadczenia i obycia z koniem, rosną też jego umiejętności jeździeckie.

Wybierz się na łono wspaniałej przyrody, do Drawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziesz tu czyste rzeki, błękitne jeziora, torfowiska i gęste lasy, w których żyją rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt. Tu, nad przepięknym jeziorem Siecino, gdzie działa Agroturystyka UL, możesz odpocząć i nabrać sił. Obserwuj dzikie konie, kosztuj miodu z rodzimej pasieki i spróbuj jazdy konnej. Ekologiczne Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne UL to wymarzone miejsce, w którym przeżyjesz swoją przygodę życia!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz