Artykuł sponsorowany

Czy samodzielne zakładanie firmy jest bezpieczne?

Czy samodzielne zakładanie firmy jest bezpieczne?

Ostatnimi laty drametrialnie wzrosła liczba zakładanych firm, zarówno jeśli chodzi o działalnośći jednoosobowe jak i mikroprzedsiębiorstwa. Chcąc zacząć prowadzić własny biznes trzeba wcześniej zastanowić nad sposobem prowadzenia rozliczeń z urzędem skarbowym, czy też ZUS, zwłaszcza jeśli właściciel firmy zamierza zatrudniać pracowników.

Jak wybrać sposób rozliczania z urzędami, aby na tym nie stracić?

Założyć firmę można za pomocą formularza CEIDG-1, tj. wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jego wypełnienie jest łatwe, pod warunkiem, że wcześniej ustalimy dokładnie sposób w jaki chcemy prowadzić biznes. Najbezpieczniej w tym temacie skorzystać jest z pomocy księgowego, np w firmie Meritum Biuro rachunkowe dr Klaudia Kozłowska, które krok po kroku wyjaśni przedsiębiorcy na czym polegają istotne dla niego różnice w formie opodatkowania podatkiem dochodowym, czy rozliczania zdarzeń gospodarczy w firmie.

O czym powinien pamiętać każdy przyszły przedsiębiorca?

Choć nie ma obowiązku z koniecznośći korzystania z usług biur księgowo-rachunkowych, konsultacja może uchronić przedsiębiorcę przezd błędami, których konsekwencje mogą mieć wpływ na zyskowność firmy. Porada w trakcie zakładania działalności gospodarczej nie jest przecież równoznacza z odpłatną obsługą księgową przez biuro, a pozwoli sprawdzić słuszność przedsięwziętych założeń finansowych. Najwięcej błęów początkujący przedsiębiorcy popełniają w przypadku składania zeznań podatkowych i prowadzeniu rozliczeń czasu pracy pracowników. Właściciel danego podmiotu gospodarczego występuje w ZUS-ie zarówno jako płatnik - czyli osoba wpłacająca składki, oraz jako Ubezpieczony.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec ZUS a jakie wobec skarbówki?

Każdy nowy przedsiębiorca powinien pamiętać o dwóch podstawowych dokumentach składanych do ZUS-u jak ZZA czy też ZUA. Wobec skarbówki powinien onw zależności od przyjętej formy opodatkowania rozliczać VAT, na wniosku VAT-R, jak również rozliczyć odpowiednio podatek dochodowy.

Opracowanie:
Tuchola, Sępoleńska 18
tel. 52 336 00 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz