Artykuł sponsorowany

Czy przydomowe oczyszczalnie są przyjazne środowisku?

Czy przydomowe oczyszczalnie są przyjazne środowisku?

Ludzie coraz większą uwagę zwracają na ochronę środowiska i biorą ten aspekt pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących zakupów czy inwestycji. Nic więc dziwnego, że zastanawiają się także nad tym, czy przydomowe oczyszczalnie są przyjazne środowisku. Z tego powodu warto poznać bliżej zasady ich działania i normy, jakie muszą spełnić, aby przekonać się, że przydomowe oczyszczalnie są bezpieczne.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków a bezpieczeństwo

Jeszcze zanim przydomowa oczyszczalnia ścieków zostanie zamontowana na wskazanej działce, należy uzyskać zgodę właściwego organu, który oceni, czy instalacja będzie zgodna z lokalnymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Trzeba także spełnić szereg warunków wodno-gruntowych, jak np. poziom wód gruntowych czy przepuszczalność gruntu, czyli przeprowadzić wizję lokalną, aby zamontowana oczyszczalnia była w pełni bezpieczna, a ryzyko ewentualnych przecieków zminimalizowane. Instalacja oczyszczalni ścieków musi być przeprowadzona przez doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców. Warto zdecydować się na kompleksową usługę – firmy, które zajmują się zarówno produkcją, jak i montażem oraz późniejszymi przeglądami oczyszczalni doskonale je znają i dbają o to, aby do środowiska nie przedostały się żadne szkodliwe substancje. Ponadto oczyszczalnie i zbiorniki są obecnie produkowane z wyjątkowo trwałych materiałów, które spełniają surowe normy unijne w zakresie wytrzymałości, i z najwyższą dbałością o ich szczelność, aby woda, która opuszcza oczyszczalnię, była odpowiednio zdezynfekowana i wydostawała się do gleby tylko w sposób kontrolowany. W dodatku oczyszczalnie nie emitują szkodliwego dla środowiska hałasu.

Bardzo ważne jest, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków posiadała certyfikat zgodności ze zharmonizowaną normą PN-EN 12566-3, dotyczącej małych oczyszczalni ścieków oraz oznaczona znakiem CE, czyli była dopuszczona do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej 

informuje nasz rozmówca, specjalista z firmy EKO-BIO.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków w dużej mierze zależy od tego, na jaki rodzaj oczyszczalni się zdecydujemy. W przypadku oczyszczalni drenażowej, nazywanej także szambem ekologicznym, ścieki oczyszczane są dwuetapowo w wydzielonych sekcjach – najpierw w osadniku, w procesie tlenowym, a następnie w procesie beztlenowym, w drenażu rozsączającym, który później rozsądza wodę odpowiednio oczyszczoną wodę do gruntu. Jakość rozsączanej do gleby wody musi być zgodna z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r., dotyczącego warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi. Natomiast w przypadku oczyszczalni biologicznej zarówno oczyszczanie tlenowe, jak i beztlenowe, odbywa się w obrębie jednego zbiornika i przy udziale różnego rodzaju procesów biologicznych. Oczyszczalnia biologiczna, w przeciwieństwie do drenażowej, pozwala na odzyskanie wody i jej ponowne użycie. Woda ta oczyszczona jest w takim stopniu, że może z powodzeniem służyć do podlewania ogrodu lub na gospodarstwie i nie ma konieczności czerpania wody w tym celu z innego źródła – rozwiązanie to jest więc ekologiczne. Ponadto to kolejny dowód na to, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są przyjazne dla środowiska, ponieważ ponowne wykorzystanie wody możliwe jest dopiero po osiągnięciu wymaganego prawnie poziomu czystości i nie stanowi ona zagrożenia.

Przydomowa oczyszczalnia a odpowiedzialność właściciela

Niezależnie od wybranego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków była eksploatowana w sposób prawidłowy. Nieczystości należy regularnie wywozić, zgodnie z zaleceniami producenta, ilością produkowanych ścieków czy pojemnością zbiornika. W tym celu konieczne jest korzystanie z usług legalnej firmy asenizacyjnej, która po każdym opróżnieniu zbiornika zostawi nam dowód wykonanej pracy. Firmy trudniące się wywozem nieczystości muszą uzyskać konkretne zezwolenia, mieć podpisaną umowę ze stacją zlewną oraz dysponować profesjonalnym i w pełni sprawnym sprzętem. Przyjazdy firmy asenizacyjnej należy udokumentować i zbierać tę dokumentację na wypadek kontroli. Jeżeli w raporcie gminy dotyczącym nieczystości pojawią się jakiekolwiek sprzeczności bądź pojawi się problem z uciążliwym zapachem, odpowiedni organ ma prawo nas skontrolować i żądać od nas dowodu regularnego wywozu ścieków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz