Artykuł sponsorowany

Czy oprawy okularowe mogą uczulać?

Czy oprawy okularowe mogą uczulać?

Rynek optyczny jest już tak rozwinięty, że oprawki można dostać niemal w każdym wariancie kolorystycznym. Obecnie nie trzeba nawet posiadać żadnej wady wzroku, aby je nosić. Specjalne okulary mogą używać m.in. sportowcy, kierowcy czy osoby pracujące przy komputerze. Ich główną zaletą jest obecnie to, że ułatwiają widzenie i chronią oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A czy dzisiejsze oprawy okularowe mogą uczulać?

 

Jakie rodzaje opraw okularowych można wyróżnić?

 

Oprawy okularowe można podzielić choćby na rodzaj tworzywa, z jakiego się składają. Do tych podstawowych należą:

  • Oprawki plastikowe – najtańsza wersja okularów. Ich zaletą jest duża lekkość. Niestety są dosyć podatne na wysoką temperaturę, przez co mogą się odkształcać. Z biegiem lat stają się także bardziej łamliwe. Na szczęście nie powodują żadnych alergii,
  • oprawki metalowe – są ciężkie, ale o wiele bardziej wytrzymałe niż oprawki plastikowe. Ich dużą wadą może być to, że stanowią częstą przyczynę alergii,
  • oprawki mieszane – zazwyczaj łączą w sobie tworzywa sztuczne i metale w różnych kombinacjach, co może być dosyć niekorzystne dla alergików.

Warto zainteresować się przed kupnem okularów składem materiałowym konkretnych oprawek. W razie problemów z ich doborem można się także zastanowić nad soczewkami kontaktowymi.

 

Jakie oprawki mogą uczulać?

 

Dla wielu ludzi alergia na oprawy okularowe może brzmieć abstrakcyjnie, jest to jednak rzeczywisty problem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Materiałem, który najczęściej powoduje uczulenie, jest nikiel. Obecnie, pomimo tak wielu wariantów oprawek okularowych, bardzo trudno znaleźć takie okulary, które byłyby pozbawione niklu. Może temu oczywiście przeciwdziałać plastik – nietrudno znaleźć taki produkt, natomiast przeszkodą mogą być zawiasy, które bardzo często mają w swoim składzie właśnie nikiel. Najlepiej w takiej sytuacji zainteresowań się tytanem, który nie powinien szkodzić alergikom. Oprócz właściwości hipoalergicznych takie okulary są także w pełni odporne na korozję. Tańszym materiałem, ale w pełni bezpiecznym dla alergików może być także stal nierdzewna.

 

W doborze odpowiednich oprawek na terenie Warszawy pomoże Optiker Salon Optyczny. Zakład posiada także gabinet okulistyczny, gdzie można wykonać kompleksowe badania wzroku, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.

 

Alergie na konkretne rodzaje oprawek mogą powodować zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie skóry. Może także dojść do poważniejszych powikłań, dlatego warto wybrać odpowiedni rodzaj okularów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz