Materiał Partnera

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych okularów, które nie tylko mogą przeszkadzać, ograniczając widoczność np. przez źle dobrane oprawy, ale także spadać w przypadku zbyt gwałtownych ruchów. Wygoda i brak ryzyka łatwego uszkodzenia są najważniejszymi zaletami przemawiającymi na korzyść soczewek.


Producenci soczewek wciąż udoskonalają swoją ofertę, projektując coraz to nowsze rozwiązania – mówi ekspert Zakładu Optycznego Krystyna Pokorna-Stafin. Dzięki temu mogą sprostać potrzebom najróżniejszych użytkowników. Współczesne szkła kontaktowe umożliwiają osobom ze słabszym wzrokiem swobodne poruszanie się w każdych warunkach, na nartach i podczas pływania, na koncercie, w kinie 3D i w dowolnej sytuacji, w której okulary nie mają racji bytu. Oczywiście, wybór odpowiednich soczewek uzależniony jest od indywidualnych wymagań, jednak z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie dobre dla siebie.


Twarde i miękkie soczewki kontaktowe

Popularne określenie „szkła kontaktowe” jest błędne, ponieważ żadne soczewki kontaktowe, nawet te twarde, nie są wykonane ze szkła. Produkuje się je z polimeru i obecnie są stosowane bardzo rzadko. Odchodzenie od twardych soczewek wynika z dyskomfortu, jaki początkowo odczuwają ich użytkownicy. Niestety, osoby o bardzo głębokich wadach wzroku niekiedy nie mają wyboru i muszą sięgnąć właśnie po ten rodzaj soczewek.

Najbardziej popularne są obecnie miękkie soczewki silikonowo-hydrożelowe. To najnowszy rodzaj soczewek, a ich wyjątkowość polega na niesłychanej przepuszczalności powietrza, dzięki czemu są nie tylko elastyczne i wygodne, ale także pozwalają oku oddychać, więc nie powodują wysuszania gałek ocznych. Starszy typ soczewek miękkich to soczewki silikonowe, które można nosić wyłącznie w trybie dziennym.


Soczewki korekcyjne i kosmetyczne

Podstawowym zadaniem soczewek jest oczywiście korekcja wad wzroku. Współcześnie istnieją już soczewki dostosowane do każdej wady, łącznie z astygmatyzmem i tzw. starczowzrocznością. Soczewki dla osób starszych nazywane są progresywnymi i doskonale radzą sobie zarówno do patrzenia w dal, jak i czytania.

Soczewki kosmetyczne służą podkreśleniu lub zmianie koloru oczu – mówi specjalistka z Zakładu Optycznego w Dębicy. Mogą zupełnie nie wpływać na jakość widzenia i być noszone przez osoby bez problemów ze wzrokiem, istnieją też jednak soczewki łączące w sobie funkcję korekcyjną i kosmetyczną.


Inne podziały soczewek kontaktowych

Oprócz rozróżnienia ze względu na funkcję i rodzaj zastosowanego materiału, soczewki dzielą się też na takie, które możemy nosić całą dobę oraz dzienne, które należy zdjąć do snu. Kolejny podział dotyczy czasu, po którym należy wymienić soczewki na nowe. Mamy więc soczewki jednorazowe (jednodniowe), zmieniane co 2 tygodnie, miesiąc, 3 miesiące albo raz do roku.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz