Artykuł sponsorowany

Czy można uzależnić się od hazardu?

Czy można uzależnić się od hazardu?

W dzisiejszym świecie każdy narażony jest na uzależnienie. Coraz częściej zajmujemy się określonymi czynnościami, bez których po pewnym czasie nie potrafimy żyć. Jeżeli dana czynność staje się dla nas główną przyjemnością, a z jej powodu zaczynamy zaniedbywać rodzinę, pracę oraz zdrowie, to jest to już uzależnienie. Może ono dotyczyć alkoholu, narkotyków czy hazardu. Dziś podpowiadamy, czym jest uzależnienie od hazardu i jak można je leczyć.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu to poważna choroba. Polega ona na niepohamowanej chęci ciągłego grania w gry, mimo negatywnych konsekwencji. Hazard najczęściej odnosi się do gry w pokera, ruletkę, gry na automatach, w totka, wysyłanie nałogowo SMS-ów konkursowych, dzwonienie pod numery audiotele czy zakłady podejmowane u bukmacherów. Co prawda, uzależnienie od hazardu spotyka się teraz rzadziej niż kiedyś (każdy miał dostęp do gier hazardowych w sklepach). Jednak z hazardem jest jak z każdym uzależnieniem – zaczyna się zupełnie niewinnie. Uzależnienie od hazardu często spotyka się wśród osób majętnych i lepiej zarabiających, najczęściej miedzy 30 a 50 rokiem życia. Jest to wiek, w którym o wiele lepiej zarabiamy, a jak dobrze wiemy, aby grać trzeba mieć pieniądze. Większość osób uzależnionych od hazardu przegrywa majątek swojego życia i popada w długi. Powoduje pogrążenie finansowe całej rodziny oraz bardzo często problemy prawne.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od hazardu?

Nałóg ten nie generuje symptomów widocznych dla otoczenia na pierwszy rzut oka. Jednak po czasie osoba uzależniona od hazardu zmienia swoje zachowanie, powoli wyłącza się z życia społecznego, rodzinnego oraz często działa wbrew moralnym zasadom. Hazardzista nabywa wiele cech psychopatycznych, np. zdolność manipulacji. Pieniądze mają dla niego szczególne znaczenie, tak samo jak rywalizacja i potrzeba bycia podziwianym przez otoczenie.

Warto podjąć zdecydowane kroki, jeżeli zauważysz, że osobie w twoim otoczeniu zdarzyło się grać, do momentu aż nie przegrała wszystkich swoich pieniędzy, zaczęła brać pożyczki z banku lub od znajomych, zaczęła rezygnować ze spotkań towarzyskich, oddaliła się od rodziny, zaczęła mieć problemy w pracy oraz widać po niej brak wypoczynku. Uzależnienie bardzo często zaczyna się już po pierwszej wygranej, czy to w grze karcianej, w zdrapkach, kuponach czy innej grze hazardowej.

Jak wyleczyć się z uzależnienia od hazardu?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, osoba nałogowo uzależniona od hazardu poddawana jest otwartej lub zamkniętej terapii odwykowej. Terapeuta przeprowadza diagnozę na podstawie specjalnie przygotowanych testów oraz kwestionariuszy. Wyleczyć z hazardu może tylko psychoterapia – zauważa specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień Persona, który zapewnia całodobową opiekę, intensywne zajęcia terapeutyczne, prowadzone w małych grupach, jak również indywidualne.

Leczenie osób uzależnionych od hazardu jest bardzo podobne, do leczenia innych uzależnień. To, jak długo potrwa terapia, zależy od stopnia uzależnienia oraz od nastawienia danej osoby. Jeżeli ma ona świadomość problemu, wówczas łatwiej jest jej się zmotywować do pracy nad sobą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz