Artykuł sponsorowany

Metody leczenia uzależnień

Metody leczenia uzależnień

Alkohol to numer jeden wśród używek stosowanych w Polsce – zgodnie ze statystykami w ciągu roku na każdego Polaka przypada 12,5 litra spożytego czystego alkoholu, w całej populacji dorosłych aż 12% stanowią osoby uzależnione. Jednak nałóg alkoholowy w przeciwieństwie do innych popularnych uzależnień, np. od papierosów, jest problemem nie tylko zdrowotnym, prowadzącym do przedwczesnej śmierci, ale przede wszystkim społecznym. Niekontrolowane spożywanie alkoholu często odbija się negatywnie na relacjach osoby uzależnionej z bliskimi, przemocy domowej, problemach z utrzymaniem pracy etc. Skuteczne wyjście z nałogu wymaga podjęcia stosowanej terapii. Na czym ona polega?

Leczenie niefarmakologiczne

Leczenie niefarmakologiczne, czyli psychoterapia to główna metoda leczenia odwykowego, odznaczająca się najwyższą skutecznością – różne statystyki podają, że udana terapia pozwala powrócić do normalnego życia od 30 do 40% osób, które się jej poddały. Na czym polega psychoterapia?

- Przede wszystkim na edukowaniu – wyjaśnia przedstawiciel Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus – Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby terapia odniosła pożądany skutek, jest uświadomienie sobie przez pacjenta, na czym polega uzależnienie od alkoholu i że jest on osobą uzależnioną. W toku terapii pod okiem specjalisty osoba uzależniona dokonuje analizy swoich doświadczeń z piciem alkoholu i podejmuje decyzję o porzuceniu nałogu. Bardzo ważne jest, żeby pacjent tego chciał, bowiem terapia wymaga pełnego zaangażowania – osoby zmuszone do udziału w terapii, nie posiadające swej własnej motywacji, zwykle bardzo szybko wracają do picia. Następnym etapem terapii jest poznanie metod radzenia z głodem alkoholowym, a także emocjami, problemami i skomplikowanymi relacjami z innymi ludźmi, które do tej pory skłaniały go do spożywania alkoholu. Pierwszy etap terapii trwa zwykle kilkanaście miesięcy, z czasem częstotliwość udziału w zajęciach z terapeutą jest zmniejszana. Powinniśmy jednak pamiętać, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, trzeźwi alkoholicy wciąż są narażeni na trudności, których doświadczali na początku terapii, dlatego bardzo istotna jest motywacja oraz wsparcie bliskich.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia nie jest traktowana jest metoda leczenie per se, lecz wsparcie dla psychoterapii. Zastosowane w jej ramach leki mają pomóc osobie poddającej się leczeniu łagodnie przejść przez okres początkowej abstynencji i największego głodu alkoholowego. Jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych leków jest disufiram, wpływający na metabolizm alkoholu etylowego. „Wszywki” z disufiramu, znane jako Esperal mają wymusić na pacjencie abstynencję – disufiram sprawia, że zawarty w alkoholu aldehyd octowy nie jest utleniany i kumuluje się w organizmie, prowadząc do zatrucia, objawiającego się m.in. dusznościami, uczuciami niepokoju i zaburzeniem rytmu serca. W ekstremalnych sytuacjach Esperal może prowadzić do zgonu, dlatego wielu lekarzy odradza taką metodę terapii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz