Artykuł sponsorowany

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznych. Układy te są stosowane zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Inwestorzy będący właścicielami obiektów z drugiej grupy stanowią większość klientów na rynku fotowoltaiki. Czy jednak w dalszym ciągu panele umożliwiające pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego są efektywne i opłacalne?

Jak nie popełnić błędu przy zakupie instalacji fotowoltaicznej?

Przed rozpoczęciem korzystania z układu fotowoltaiki niezbędny jest jej prawidłowy montaż poprzedzony stworzeniem projektu. To właśnie przygotowanie kompleksowego planu jest nierzadko pomijane przez niektórych wykonawców. Jest to duży błąd – źle oszacowane zapotrzebowanie na prąd dla danego domu jednorodzinnego może skutkować zbyt niską wydajnością instalacji fotowoltaicznej lub sporymi nadwyżkami wygenerowanego prądu oddawanymi do sieci. W pierwszym przypadku fotowoltaika nie przynosi oczekiwanych oszczędności, w drugim zaś – zwrot kosztów inwestycji trwa bardzo długo.

Takich błędów można uniknąć, wybierając profesjonalną firmę zajmującą się montażem układów fotowoltaicznych. Jest nią grupa Dom-Serwis, która takie instalacje wykonuje zarówno dla obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych. Specjaliści po konsultacjach z inwestorem poprawnie oszacują zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, po czym zaproponują właściwe moduły fotowoltaiczne i inne komponenty instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie całego procesu wykonania takiego układu profesjonalistom – dzięki temu właściciel domu ma pewność, że fotowoltaika przynosi oczekiwane oszczędności, a koszt jej wykonania szybko się zwróci.

Instalacja fotowoltaiczna w domu – czy to na pewno dobry pomysł?

Bardzo ważną kwestią w kontekście pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego jest umiejscowienie paneli solarnych. Składające się z nich układy montowane są przeważnie na dachach domów jednorodzinnych. Można je z powodzeniem umieścić także na ziemi, np. w ogrodzie. Kluczowe jest ich położenie względem stron świata. Powinny być skierowane na południe, dlatego w przypadku konstrukcji dachu, która nie umożliwia takiej instalacji, dobrze jest zdecydować się na rozmieszczenie paneli na gruncie.

W obu przypadkach poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna w krótkim czasie od jej wykonania zacznie przynosić spore oszczędności. Nadwyżki prądu oddawane są do sieci, po czym można z nich korzystać np. w sezonie jesienno-zimowym. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z ekologią. Dzięki fotowoltaice ograniczane jest spalanie konwencjonalnych paliw, co przekłada się na obniżenie zanieczyszczenia środowiska. Koszty całej inwestycji można z kolei obniżyć dzięki dofinansowaniom. Jak się więc okazuje, instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego to nadal opłacalne rozwiązanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz