Artykuł sponsorowany

Czym jest inwerter i jakie pełni funkcje? Sprawdź ofertę firmyy Alfaterm Sp. z o.o.

Czym jest inwerter i jakie pełni funkcje? Sprawdź ofertę firmyy Alfaterm Sp. z o.o.

Inwerter to inna nazwa falownika, czyli jednego z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za zamianę prądu stałego, który produkują panele słoneczne, na prąd zmienny, który możliwy jest do codziennego użytku. Nadwyżkę wytworzonego prądu można przesłać do sieci energetycznej. Jednak to nie wszystkie funkcje inwertera. Co jeszcze on wykonuje oraz jakie są rodzaje tego urządzenia? Poznaj ofertę firmy Alfaterm Sp. z o. o. Sp. k.

Inwerter – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, którego główną funkcją jest przetwarzanie i przekształcanie energii słonecznej, wytwarzanej przez panele słoneczne, w energię elektryczną. Wytwarzany w ten sposób prąd charakteryzuje się parametrami 230/400 V 50 Hz, czyli zgodnymi z siecią niskiego napięcia i nadaje się do codziennego użytku. Istnieje kilka rodzajów falowników. Biorąc pod uwagę typ instalacji, możemy wyróżnić następujące urządzenia:

  • inwertery sieciowe – są przystosowane do współpracy z siecią elektryczną,

  • inwertery niewspółpracujące z siecią (wyspowe) – ze względu na to, że nie synchronizują się z siecią, ich użycie wymaga podłączenie akumulatora gromadzącego nadwyżkę energii,

  • inwertery hybrydowe – mogą w jednym czasie współpracować z siecią publiczną, a także tworzyć instalację wyspową współpracującą z akumulatorem.

W przypadku montażu małych instalacji fotowoltaicznych np. dla domów jednorodzinnych, którym zajmuje się firma Alfaterm Sp. z o. o. Sp. k. ze Świdnicy w województwie dolnośląskim, wystarczający będzie falownik o niedużej mocy, który będzie dostosowany do dziennej produkcji i zużycia prądu. Sprawność tego urządzenia zależna jest od chwilowego obciążenia. Te powinno wynosić od 20 do 100%. Jeżeli dobór mocy inwertera został przeprowadzony poprawnie, wówczas możliwe jest uzyskanie maksimum prądu elektrycznego z paneli słonecznych. Niektóre urządzenia dostępne na rynku, charakteryzują się sprawnością na poziomie 97-98%.

Jakie dodatkowe funkcje pełni falownik fotowoltaiczny?

Oprócz przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, inwerter fotowoltaiczny odpowiedzialny jest za inne, dodatkowe funkcje. Do nich należy:

  • monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej,

  • synchronizacja instalacji z siecią elektryczną.

Monitorowanie pracy instalacji dzięki inwerterowi umożliwia dowiedzenie się, ile prądu jest wytwarzane. W ten sposób łatwo określić nasze zyski. Nowoczesne urządzenia dają możliwość zdalnego dostępu do monitorowania pracy instalacji, a do ich sprawdzania wystarczy jedynie odpowiednia aplikacja. Taka funkcja sprawia, że bez trudu możemy kontrolować instalacje fotowoltaiczną, nawet gdy nie ma nas w domu. Natomiast funkcja synchronizacji instalacji fotowoltaicznej z siecią polega na tym, że inwerter zlicza całość wyprodukowanej energii elektrycznej i odlicza od niej ilość zużytego przez nas prądu. W ten sposób określimy różnicę między energią wytworzoną a wykorzystaną, co ułatwi nam dowiedzenie się, ile energii wprowadziliśmy do sieci w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym.

Co jeszcze oferuje firma Alfaterm Sp. z o. o. Sp. k.?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie energetyki odnawialnej, w które inwestuje Alfaterm, są instalacje fotowoltaiczne. Firma zajmuje się kompleksową realizacją projektów związanych z montażem paneli słonecznych, zarówno na dachach budynków, jak i na specjalnych konstrukcjach naziemnych. Pracownicy tego przedsiębiorstwa dokładnie analizują potrzeby klienta oraz warunki lokalizacji, aby zaproponować optymalne rozwiązania, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału słonecznego.

Opracowanie:
Świdnica, Husarska 8
tel. 575 155 008
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz