Materiał Partnera

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

Żyjemy w czasach, w których ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery stało się problemem nie tyle ważnym, ile wręcz palącym. I to palącym w dosłownym znaczeniu. Tradycyjne piece węglowe, do których można wrzucić właściwie wszystko, nadal są podstawowym elementem ogrzewania większości polskich domów jednorodzinnych. Czy instalacje solarne mogą być dla nich alternatywą? Sprawdziliśmy.

Nie truć siebie oraz innych

Dzisiaj wiemy już, że natura dała nam możliwości pozyskiwania energii cieplnej z niej samej. Takie rozwiązania są już dostępne nie tylko dla wielkich firm, ale również dla zwykłych gospodarstw domowych. Mowa tu m.in. o kolektorach słonecznych. Ich zainstalowanie to rozwiązanie wygodne, ekologiczne oraz oszczędne.

Dlaczego to wygodne?

Rozpalanie pieców zimą jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Dzięki temu w domu jest ciepło, a my sami dysponujemy gorącą wodą płynącą z naszych kranów. Sprawa komplikuje się jednak w tych sezonach, w których nie potrzebujemy ogrzewania wnętrz, ale woda nadal jest nam niezbędna. W takich sytuacjach pozostaje nam skorzystanie z kosztownej energii elektrycznej lub po prostu regularne rozpalanie naszego pieca w środku lata. Montaż kolektorów słonecznych mógłby taką konieczność ograniczyć do minimum. Panele na dachu byłyby rozgrzewane promieniami słonecznymi i przekazywałyby to ciepło na użytek naszych codziennych potrzeb.

Dlaczego to oszczędne?

Oczywiście w montaż instalacji solarnych trzeba byłoby najpierw zainwestować. To się jednak opłaca. Pomijając już nawet bezcenną wygodę, o której wspominaliśmy wcześniej, taka inwestycja nam się zwróci. Czas jej zwrotu zależy w dużej mierze od tego, ile osób mieszka w naszym domu oraz czym do tej pory go ogrzewaliśmy, ale tak czy inaczej, zwrot w końcu nastąpi. Pamiętajmy, że za każdym razem, kiedy nasz piec nie będzie musiał być rozpalany, oszczędzamy na opale.

Przedstawiciel firmy Hydrotech ze Świebodzina, która zajmuje się m.in. montowaniem instalacji solarnych, przypomina też o tym, że nadal istnieje wiele programów unijnych, rządowych czy samorządowych, które dofinansowują termomodernizację budynków w trosce o lepszą jakość powietrza w naszym kraju.

Dlaczego to ekologiczne?

Kolektory słoneczne są rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ pozyskują ciepło z promieniowania słonecznego, a więc z natury. W wyniku spalania węgla, drewna czy czegokolwiek innego powstają szkodliwe pyły i substancje, które w dużej mierze odpowiadają za jakość naszego powietrza, w tym również za głośny w ostatnich latach problem ze smogiem.

Opracowanie:
Świebodzin, Łąki Zamkowe 12B lok. 2
tel. 602 285 760
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz