Artykuł sponsorowany

Czy da się wybielić zęby samodzielnie?

Czy da się wybielić zęby samodzielnie?

Apteczne i drogeryjne półki uginają się pod ciężarem preparatów do wybielania zębów, a wszechobecne reklamy zachęcają do ich stosowania obietnicą szybkich efektów. Zwolennicy naturalnych metod pielęgnacyjnych odważnie szczotkują zęby aktywnym węglem, kurkumą, a nawet sodą, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jak wiele ryzykują. Warto wiedzieć, że samodzielne próby wybielania zębów mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa i chorób przyzębia.

Zanim zaczniesz wybielać zęby, zadbaj o higienę

Na kolor zębów wpływa wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne, wiek, dieta, przyjmowane leki i zażywane używki oraz poziom higieny jamy ustnej. Codzienne, dokładne mycie zębów dobrą pastą i odpowiednio dobraną szczoteczką służy nie tylko zdrowiu, ale też utrzymaniu pięknego wyglądu zębów. Jeśli na przestrzeni czasu zęby pożółkły, poszarzały lub pojawiły się na nich ciemniejsze plamki, trzeba poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy.

Czasami do przywrócenia bieli wystarczy higienizacja z piaskowaniem zębów, czyli bardzo prosty, bezbolesny zabieg stomatologiczny. W utrzymaniu efektów profesjonalnego czyszczenia pomoże zmiana nawyków i diety (rzucenie palenia, ograniczenie picia barwiących napojów, np. kawy) w połączeniu z częstszym myciem zębów, rozszerzenie codziennej higieny o czyszczenie nićmi i płukanie jamy ustnej. Warto sięgnąć po droższe pasty wybielające, ale tylko te rekomendowane przez stomatologów. Dobre efekty przynosi też stosowanie szczoteczek elektrycznych i sonicznych – podpowiada nasz rozmówca z kliniki stomatologicznej BoaDent Prestige w Katowicach.

Dlaczego domowe metody wybielania zębów zawodzą?

Wybielanie we własnym zakresie, bez konsultacji z dentystą, zazwyczaj jest nieskuteczne, ponieważ wybór metody w takim przypadku nie uwzględnia przyczyn pogorszenia wyglądu zębów. Ta zasada sprawdza się przede wszystkim w odniesieniu do nakładkowych kuracji wybielających i popularnych pasków na zęby. W produktach tego rodzaju znajdują się chemiczne substancje wybielające, ale nakładanie ich na zęby z nalotem lub kamieniem nie przyniesie oczekiwanych efektów, a może nawet być niebezpieczne. U osób, które posiadają implanty, korony lub licówki samodzielne użycie preparatów wybielających może pogorszyć wygląd uśmiechu; materiały, z których wykonywane są uzupełnienia stomatologiczne, nie odbarwiają się tak jak szkliwo. Nieumiejętne stosowanie ogólnodostępnych kuracji do wybielania zębów może doprowadzić do podrażnień i chorób przyzębia.

Stricte domowe metody wybielania zębów, które opierają się na ścieraniu osadów rozmaitymi specyfikami kuchennymi, również nie są do końca bezpieczne. Drobinki soli czy węgla mogą porysować szkliwo i tym samym otworzyć drogę do wnętrza zębów bakteriom. A stąd już tylko krok do próchnicy.

Wybielanie zębów? Tylko w gabinecie stomatologicznym

Jeśli zależy ci na szybkim i trwałym efekcie wybielania zębów, a także na zdrowiu, koniecznie odwiedź dobrego dentystę. Zanim stomatolog zaproponuje ci konkretny plan postępowania, dokładnie zbada twoje zęby i oceni możliwe do osiągnięcia rezultaty. Przed wizytą spróbuj też dowiedzieć się, jakie metody dostępne są w danym gabinecie. Ze względu na skuteczność i szybkość zabiegu dużym uznaniem wśród dentystów i ich pacjentów cieszy się metoda „Office Bleach”. Przede wszystkim pamiętaj, by żadnej decyzji nie podejmować pochopnie. Nie bój się zadawać dentyście pytań – dobry specjalista chętnie poświęci czas na rozwianie wszystkich twoich wątpliwości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz