Artykuł sponsorowany

Czujniki dla przemysłu mleczarskiego – przegląd zastosowań

Czujniki dla przemysłu mleczarskiego – przegląd zastosowań

Magazynowanie, przetwórstwo oraz dystrybucja mleka to złożone procesy, w których na finalną jakość produktu wpływa mnóstwo zróżnicowanych czynników. Dzięki nowoczesnej aparaturze pomiarowej można dynamicznie kontrolować poszczególne etapy produkcji, a także ją należycie optymalizować. Jakie są główne zastosowania automatyki przemysłowej, w postaci czujników dla przedsiębiorstw mleczarskich? – na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Każdy zakład przetwórstwa mlecznego składa się z kilku sektorów, w których produkt bazowy, jakim jest mleko, przechodzi kolejne etapy obróbki. Te sektory to między innymi: punkt odbioru, magazyn, strefa pasteryzacji, filtracji, homogenizacji oraz CIP (Clean In Place) – czyszczenia instalacji na miejscu, a także pakowania. W każdej strefie personel musi na bieżąco przeciwdziałać licznym problemom, takim jak: namnażanie się bakterii, niewłaściwa temperatura w trakcie pasteryzacji i chłodzenia produktu, tworzenie się piany lub zatorów czy spadek ciśnienia. Dzięki odpowiednio dobranej aparaturze pomiarowej ryzyko wystąpienia błędów jest redukowane do minimum.

Czujniki niezbędne na etapie odbioru i pasteryzacji mleka

Podczas obróbki surowego mleka istotnym problemem jest powstawanie luk, gazów lub piany w cyklu próżniowym, co może generować poważne straty i nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń. Czujniki poziomu cieczy w zbiornikach pozwalają w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości, a także wskazują precyzyjnie, kiedy zbiornik jest pusty.

Powodzenie procesu pasteryzacji zależy z kolei w dużej mierze od temperatury podgrzewania i chłodzenia, tempa przepływu oraz ciśnienia mleka, dlatego w przemyśle mleczarskim na masową skalę do sterowania urządzeniami wykorzystywane są innowacyjne czujniki, instalowane zarówno na początku, jak i końcu rur. Takie higieniczne instalacje zapewnia firma Baumer, która od wielu lat produkuje aparaturę pomiarowo – kontrolną na potrzeby zakładów przetwórstwa mlecznego na całym świecie.

Sprawne i bezpieczne czyszczenie instalacji

System CIP jest kluczowym elementem procesów przetwórstwa mlecznego, dzięki któremu jest zachowana ciągłość oraz higiena produkcji. Aparatura pomiarowa umożliwia między innymi monitorowanie stanu czystości wody, ciśnienia wewnątrz rur i zbiorników oraz przeprowadzenie kontroli jakości sterylizowanych urządzeń. Czyszczenie Systemu CIP odbywa się w pełni automatycznie, bez konieczności demontażu poszczególnych elementów linii produkcyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz