Artykuł sponsorowany

Enkodery obrotowe – podział, zastosowanie i zalety

Enkodery obrotowe – podział, zastosowanie i zalety

Enkodery obrotowe to specjalistyczne czujniki kontroli ruchu, które gromadzą i przetwarzają informacje na temat kąta, pozycji oraz prędkości obrotu wałów silników maszyn, napędów lub instalacji linii produkcyjnych, a następnie przekazują ją w wersji cyfrowej do komputera albo panelu sterowania urządzeń. Jakie są rodzaje, zalety tego typu enkoderów, gdzie najczęściej znajdują one zastosowanie – na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Podział enkoderów obrotowych

Urządzenie, takie jak enkoder obrotowy, pozwala dokładnie przeanalizować kąt położenia wału obrotowego silnika maszyn, zaś wśród różnych modeli, ze względu na technologię pomiaru, wyróżnić można następujące przetworniki:

– obrotowo – impulsowe, czyli enkodery inkrementalne, w tym enkodery optyczne i magnetyczne: w zależności od rozdzielczości mogą emitować impulsy cyfrowe wraz z każdym obrotem wału o określony kąt, licząc od ściśle określonych punktów początkowych,

obrotowo – kodowe, czyli enkodery absolutne, dokonujące pomiaru dzięki zakodowanym wartościom poszczególnych pozycji kątowych wałów, wytwarzające sygnały analogowe lub cyfrowe. Urządzenia te dzielą się też na wieloobrotowe i jednoobrotowe, w zależności od tego, ile 360 – stopniowych obrotów ma obejmować dany pomiar.

Zastosowanie enkoderów obrotowych

Aparatura pomiarowa w postaci enkoderów obrotowych jest nieodłącznym elementem nowoczesnych linii produkcyjnych. Ułatwia ona monitorowanie, bieżące pomiary pracy i wydajności urządzeń czy instalacji. Przetworniki obrotowo – impulsowe i kodowe sprawdzają się w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, farmaceutycznym, a także produkcji na potrzeby branży budowlanej i metalowej.

Enkodery obrotowe, produkowane w oparciu o autorskie rozwiązania techniczne przez firmę Baumer, znajdują szerokie zastosowanie w zakładach zajmujących się obróbką kamieni, metali, produkcją silników, urządzeń dźwigowych, a także wykonywaniem nadruków, etykiet, opakowań, akcesoriów dla branży medycznej.

Zalety enkoderów obrotowych

Dzięki enkoderom inkrementalnym istotne informacje są na bieżąco gromadzone i przekazywane precyzyjnie oraz dynamicznie, niezależnie od tempa obrotu wału. Dzięki temu operator urządzenia może sprawnie korygować ustawienia urządzenia tak, by nie doszło do kosztownej, czasochłonnej usterki lub wad produkcyjnych.

Przetwarzanie danych w przetwornikach magnetycznych odbywa się też niezależnie od czynników zewnętrznych, jak: lotne substancje lub mikro odłamki, powstające w procesie produkcji. Enkodery absolutne umożliwiają z kolei dokładne ustalenie pierwotnej pozycji i kąta wału nawet w sytuacji, gdy zostaje zatrzymane zasilanie linii produkcyjnej lub urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz