Artykuł sponsorowany

Części do samochodów – nowe czy używane?

Części do samochodów – nowe czy używane?
Nie wszystko da się naprawić. Czasem uszkodzone lub po prostu zużyte części samochodowe wymagają wymiany. Czym je jednak zastąpić? Do wyboru mamy zasadniczo elementy nowe i używane, wśród tych pierwszych zaś wyróżnić należy części oryginalne i ich zamienniki. Który z tych wariantów jest najlepszy? Decydować w tej kwestii powinna nie tylko zasobność naszego portfela. Nie zawsze też „nowe i oryginalne” musi znaczyć: „najlepsze”.

Jednym z podstawowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, rozważając zakup nowych albo używanych części samochodowych, jest wiek naszego pojazdu. Jeżeli zjechał z taśmy produkcyjnej stosunkowo niedawno, zdecydowanie lepiej zainwestować w części nowe i oryginalne. Jest to opcja najdroższa, ale też dzięki niej nie obniżamy wartości pojazdu, który być może kiedyś będziemy chcieli sprzedać.

Warto szukać okazji

Jeśli auto ma już swoje lata, zakup nowych części już niekoniecznie się opłaca, zwłaszcza jeśli nie trafimy na rabat. Niektórzy producenci oferują bowiem spore, sięgające nawet kilkudziesięciu procent obniżki dla właścicieli starszych samochodów. Wyrównuje to nieco proporcje pomiędzy kosztem nowego podzespołu a wartością pojazdu. Jest to z pewnością rozwiązanie godne uwagi, zwłaszcza w przypadku części bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem, takich jak elementy układu hamulcowego, sterowniki poduszek powietrznych czy amortyzatory.

Trzeba przecież mieć pewność, że są sprawne i pasują do naszego auta jak ulał – mówi przedstawiciel łódzkiego sklepu z akcesoriami samochodowymi Autofab.

Problem z zamiennikami

Niekompatybilność bywa zresztą jednym z największych problemów, jeśli chodzi o zamienniki. Te nowe potrafią kosztować mniej niż oryginalne, lecz używane części, może się jednak okazać np., że wymieniony zderzak odstaje, a lampy nie świecą pod takim kątem, jak powinny. Dlatego też często kompromisem pomiędzy tańszymi zamiennikami a elementami nowymi, ale droższymi, będą części używane.

Ekonomiczne rozwiązanie

Zwłaszcza jeśli zostają one poddane procesowi regeneracji, dzięki której odzyskują pełną sprawność, czasem równą nawet sprawności części fabrycznie nowych. Do najczęściej regenerowanych podzespołów należą rozruszniki, alternatory, sprzęgła, wtryskiwacze, kolumny kierownicze i turbosprężarki. Bezpieczny będzie też raczej zakup skrzyni biegów, reflektorów, elementów karoserii i wyposażenia wnętrza. Jeśli jednak nie potrafimy ocenić, w jakim stanie jest dana część, zdajmy się na zaufanego mechanika lub sprawdzonego dostawcę, który udziela tzw. gwarancji rozruchowej. W przeciwnym razie może okazać się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto i za konkretny element – a po drodze także montaż i demontaż – musimy zapłacić drugi raz.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz