Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na zakup opon wielosezonowych?

Czy warto zdecydować się na zakup opon wielosezonowych?

Opony to tak naprawdę jedyne części samochodu, które bezpośrednio stykają się z nawierzchnią drogi. Nie dziwi zatem fakt, że wszystkim kierowcom zależy na tym, aby wybrane ogumienie zapewniało zarówno optymalne osiągi, jak i przede wszystkim należyty poziom bezpieczeństwa. Obecnie na rynku można zetknąć się z wieloma ciekawymi propozycjami. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się natomiast nowoczesne opony wielosezonowe. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Czy zakup opon wielosezonowych rozwiązuje wszystkie problemy?

Dostępne na rynku opony wielosezonowe – przynajmniej na pierwszy rzut oka – sprawiają wrażenie produktu doskonałego. Ich największą zaletą jest oczywiście to, że mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Warto jednak wiedzieć, że ich zaprojektowanie jest dla producentów bardzo wymagającym zadaniem. Odpowiednie zbilansowanie właściwości jezdnych opon pod kątem warunków zimowych oraz letnich przysparza naprawdę wielu problemów. Jak się okazuje – dobre rezultaty na jednym rodzaju nawierzchni zawsze idą w parze ze słabszymi na innych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jeśli ogumienie doskonale spisze się na śniegu, to odczucia z jazdy na rozgrzanym od promieni słonecznych asfalcie wcale nie muszą być równie rewelacyjne.

Opony wielosezonowe – nawet te najlepsze – wytwarzane są w taki sposób, aby w konkretnych warunkach atmosferycznych zapewnić kierowcy optymalne w danym momencie rezultaty. Jednakże zawsze należy pamiętać o tym, że druga hamowania na pokrytej lodem drodze będzie krótsza na oponach zimowych, które wykonane są z innych mieszanek gumowych. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że tzw. wielosezonówki stanowią pewien kompromis, który choć ma wiele zalet, to nie jest pozbawiony wad. Co jeszcze warto wiedzieć?

Opony wielosezonowe – na czym realnie się oszczędza?

Czy zakup opon wielosezonowych można uznać za decyzję podjętą wyłącznie na podstawie czynników ekonomicznych, a co za tym idzie – całkowicie opłacalną? W pewnym sensie tak. Choć są one droższe od swoich standardowych odpowiedników, to realne oszczędności wynikają przede wszystkim z braku konieczności zmiany ogumienia 2 razy w ciągu roku. Jak jednak podkreślają doświadczeni mechanicy z warsztatu Samli, warunkowanie zakupu jedynie tymi czynnikami, bywa jednak dość złudne.

Doświadczenia samych kierowców oraz specjalistów z branży potwierdzają, że opony wielosezonowe zużywają się po prostu szybciej. Poza tym – ich rosnąca popularność widoczna jest głównie w krajach, w których warunki zimowe nie są tak skrajnie różne od letnich, jak choćby w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że na drogach w naszym kraju można zetknąć się z temperaturami wynoszącymi zarówno -20, jak i +35 stopni Celsjusza, zakup 2 rodzajów ogumienia wydaje się rozwiązaniem bezpieczniejszym, acz nieco mniej wygodnym. 

Opracowanie:
Rumia, Dąbrowskiego 19
tel. 533 380 570
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz