Materiał Partnera

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy do Niemiec

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy do Niemiec

Niż demograficzny i starzejące się niemieckie społeczeństwo, wyższe kwalifikacje Polaków i ich zdolność do szybkiej nauki, a także gwarantowanie bardzo korzystnych legalnych umów o pracę, opartych o tamtejsze prawo, to jedne z czynników, które wpływają na wysoki wskaźnik emigracyjny naszych rodaków za zachodnią granicę. Obecnie w Niemczech mieszka zatem ponad 1,5-2 miliony Polaków, lub osób polskiego pochodzenia. Kraj ten zatem jest bardzo dla nas przyjazny i wielokrotnie pozwala poczuć się jak w domu!

Opłacalna praca sezonowa

Wielu niemieckich ekspertów ekonomicznych dostrzega to, jak ważni są Polacy pracujący również sezonowo na terenie Niemiec. To wielokrotnie dzięki sumienności i pracowitości naszych rodaków, może prawidłowo funkcjonować rozwijający się przemysł tworzyw sztucznych, recyklingowy, czy też ten dotyczący budownictwa i motoryzacji. Zarówno w okresach zimowych, jak i letnich, niemieccy przedsiębiorcy poszukują w Polce siły roboczej, która jak należy podkreślić, przestała być „tania”. Polscy pracownicy mogą liczyć, nawet bez doświadczenia oraz znajomości języka, na naprawdę wysokie zarobki. Gwarantują to zaś przede wszystkim legalne niemieckie umowy o pracę, które pozwalają zrównać dysproporcje płacowe pomiędzy Niemcami, oraz obcokrajowcami. Dzisiaj często liczy się bowiem to, jakimi pracownikami jesteśmy, a pracowitość jest doceniana awansami oraz wyższymi zarobkami.

Warto wiedzieć! Polecanymi profesjami pracy sezonowej, są obecnie: sortowacz butelek i odpadów wtórnych, w tym elektrośmieci; operatorzy koparek i koparko-ładowarek i kierowcy kategorii C.; czy też pracownicy magazynowi i produkcji (np. tworzyw sztucznych) oraz komisjonerzy.

Korzystne zarobki sprzyjają dłuższym pobytom

Wysoki standard życia w Niemczech, możliwość sprowadzenia po krótkim czasie całej rodziny, a także oczywiście wysokie zarobki, powodują to, że dzisiaj wielu Polaków nie wyjeżdża tylko na kilka miesięcy, ale na długie lata. Często są to jednak osoby, posiadające specjalistyczne kompetencje, które są bardzo pożądane na rynku naszych zachodnich sąsiadów. Zapotrzebowanie można zaobserwować na brygadzistów, wulkanizatorów, operatorów wózków widłowych, czy też spawaczy i ślusarzy. W Polsce takich pracowników, jest bardzo dużo i to oni dzisiaj tworzą podstawy działalności niemieckich fabryk, pracowni oraz dużych zakładów. Pozostając na stałe w Niemczech – np. na okres dwóch, czy pięciu lat – można liczyć na zarobki znacznie wyższe od średniego wynagrodzenia. To w Niemczech jest klasyfikowane w UE na szóstym miejscu z wynikiem 2360 EUR, kiedy to Polska ma jedną z najniższych średnich płac w Europie, z niechlubnymi 850 EUR na miesiąc…

Nacisk na samorozwój 

Warto wiedzieć, że dzisiaj emigracja zarobkowa między innymi do Niemiec, to nie tylko szansa na szybkie znalezienie pracy w swoim zawodzie, lub bez doświadczenia. To również nie tylko wysokie zarobki, które z roku na roku kuszą coraz większą ilość osób, nawet z wykształceniem wyższym. Praca w Niemczech to wielokrotnie samorozwój, który po przyjeździe do Polski znacznie procentuje. Wielu Polaków po powrocie do ojczyzny, uzyskuje pracę na wysokich stanowiskach w różnych firmach, lub zakłada świetnie prosperujące własne działalności. Jest to wynik pracowitości, którą należy wykazać się w Niemczech, a także poznaniem nowoczesnych technologii branżowych i metodologii pracy, przenoszonych później do Polski. Jeśli chcesz zatem wyjechać za zachodnią granicę i chcesz przy tym się rozwijać, koniecznie podejmij współpracę z Agencją Pracy ETS. Już teraz odwiedź jej stronę internetową, lub poznaj szczegóły dzwoniąc na dostępną kilka godzin dziennie (9-18) infolinię! 

Opracowanie:
Opole, Piastowska 8
tel. 77 402 17 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz