Materiał Partnera

Dlaczego warto zatrudniać pracowników przez pośredników?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników przez pośredników?

Firmy zajmujące się pośrednictwem pracy nie są na polskim rynku żadną nowością. Mimo to z ich usług wciąż korzysta tylko niewielka część firm poszukujących pracowników. Szkoda, ponieważ skorzystanie z usług agencji pracy może przynieść pracodawcy wiele korzyści.

Czy trzeba bać się agencji pracy?

Choć rekrutacja nowych pracowników może nie wydawać się zbyt trudnym zadaniem, to jednak niektórzy pracodawcy napotykają na wiele trudności podczas przeprowadzania całego procesu. Zarówno napisanie ogłoszenia, jak i selekcja oraz wybór najlepszego z kandydatów dla wielu osób bywają stresujące, a nawet niewykonalne. Dla takich pracodawców najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy.

-Z usług agencji pracy wciąż korzysta w Polsce niewielu pracodawców. Ci sceptyczni wobec całego pomysłu obawiają się utraty kontroli nad zatrudnianą kadrą. Zupełnie niesłusznie, bo zadaniem agencji jest znalezienie im idealnego kandydata, który w pełni będzie odpowiadał stawianym przez daną firmę wymaganiom – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Agencję Pracy Tymczasowej Staffline.

Z pomocy agencji pośrednictwa pracy, wbrew powszechnej opinii, korzystać mogą nie tylko ogromne korporacje i międzynarodowe koncerny, ale także (a może nawet przede wszystkim) mniejsze przedsiębiorstwa, których struktury nie są tak duże, by stworzyć własny wewnętrzny dział HR.

Zalety agencji pracy

Każdy pracodawca, który chociaż raz organizował rekrutacje wie, że znalezienie i wyselekcjonowanie jednego najlepszego kandydata na wolne stanowisko to niełatwe zadanie. Wszelkie wskazówki i pomoc, poparte profesjonalną wiedzą, mają bardzo dużą wartość.

Agencja pracy, w zależności od oczekiwań danego pracodawcy, może przejąć część lub całość procesu selekcji i rekrutacji. Wśród zadań, które może wykonać wymienić można:

  • propozycję wynagrodzenia dla pracownika,
  • przeprowadzania testów kompetencji,
  • rozmowy,
  • spotkania,
  • symulacje,
  • ostateczne rekomendowanie kandydatów spełniających określone wymagania.

Finalną decyzję o zatrudnieniu nowej osoby podejmuje pracodawca lub szef danego działu. Pomoc agencji nie tylko stanowi duże ułatwienie, ale też i umożliwia szybkie i bezstresowe podjęcie decyzji.

Dla kogo agencja pracy?

Z usług agencji pośrednictwa pracy powinni korzystać szczególnie pracodawcy poszukujący wysoko wyspecjalizowanych pracowników w konkretnej dziedzinie, ekspertów i menadżerów z wieloletnim doświadczeniem oraz firmy, które poszukują pracowników tymczasowych. W przypadku tych drugich, agencja pracy jest najlepszym rozwiązaniem, umożliwiającym szybkie znalezienie dobrego pracownika na czas nieobecności pracownika tam zatrudnionego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz