Artykuł sponsorowany

Co wpływa na cenę domu?

Co wpływa na cenę domu?

Zakup domu zazwyczaj pochłania znaczną część oszczędności całego życia lub wiąże się z wzięciem kredytu i spłacaniem rat przez wiele kolejnych lat. Dlatego trzeba zadbać, aby była to jak najbardziej opłacalna inwestycja. Na wartość nieruchomości, a co za tym idzie rentowność transakcji, ma wpływ wiele czynników. Co zatem kształtuje wysokość ceny domu?

Lokalizacja nieruchomości

Jeszcze jakiś czas temu za najlepszą lokalizację nieruchomości uważano centrum miasta, śródmieście. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

„Osoby obecnie szukające nieruchomości dla rodziny cenią sobie spokojne, zielone otoczenie. Jednocześnie zwracają uwagę na to, czy będzie można szybko dotrzeć do miasta, pracy czy do szkoły. Dlatego tak często wybór pada na domy, które, mimo że są położone poza miastem, mają rozwiniętą infrastrukturę i są dobrze połączone z pobliskim ośrodkiem miejskim” – mówi specjalista z firmy BG Development.

Nabywcy chcą kupić dom w okolicy, w której działają sklepy, znajdują się szkoły, przedszkola, a także tereny rekreacyjne. Ponadto pragną zainwestować w nieruchomość optymalnie skomunikowaną z miastem. Nietrudno się domyślić, że to właśnie za budynki na tak położonych osiedlach będzie trzeba zapłacić najwięcej.

Powierzchnia oraz standard wykończenia

Cena całkowita domów o dużym metrażu będzie oczywiście najwyższa. Jednak, jeżeli spojrzeć na cenę za 1 m2 nieruchomości okaże się, że największą wartość mają jednorodzinne budynki mieszkalne do 200 m2. Wynika z tego, że taka wielkość domu jest najbardziej poszukiwaną przez osoby myślące o zakupie własnych czterech ścian.

Nie bez znaczenia pozostaje także standard wykończenia domu. Współcześni konsumenci są świadomymi nabywcami i mają dużą wiedzę na temat zatasowanych rozwiązań technologicznych. Przed zakupem oceniają jakość użytych materiałów budowlanych, zamontowanych okien, drzwi czy ocieplenia. Czynniki te odgrywają ogromną rolę przy wycenie nieruchomości. Dochodzą do tego jeszcze kwestie związane z przyłączaniem budynku do instalacji – kanalizacyjnej, energetycznej oraz gazowej.

Stan prawny nieruchomości

Stan prawny domu i gruntu, na którym został on wybudowany, można stwierdzić na podstawie księgi wieczystej. Zdarza się, że kupując budynek z rynku wtórnego, będą widniały w niej zapisy o obciążeniach, takich jak egzekucje komornicze czy hipoteki. Taki dom będzie miał zdecydowanie niższą cenę niż ten, który ma w pełni uregulowany stan prawny. O kwestię tą można być spokojnym, kupując dom jednorodzinny od dewelopera. Gwarantuje to spokój inwestora i bezpieczeństwo dokonanej transakcji.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz