Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć w temacie zaburzeń języka w afazji?

Co warto wiedzieć w temacie zaburzeń języka w afazji?

Zaburzenia języka w afazji stanowią jeden z bardziej poważnych rodzajów zaburzeń mowy. Jak łatwo się domyślić, osoby cierpiące przez problemy związane z afazją muszą podlegać odpowiednio przeprowadzanej terapii. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego specjalisty, dobrze będzie dowiedzieć się nieco więcej o kilku kwestiach związanych z tym tematem.

Problemy z terminologią

Afazja wiąże się z odmiennością stosowanych metodologii w połączeniu z niejednoznacznością poszczególnych pojęć, które to stosuje się w odniesieniu do tego zaburzenia. Dodatkowo zaburzenia afatyczne odznaczają się wieloma sposobami zarówno definiowania, jak i klasyfikowania, co w efekcie sprawia, że sprecyzowanie, czym dokładnie jest afazja, zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Oczywiście, trzeba tutaj zaznaczyć, że literatura naukowa uwzględnia liczne określenia związane z tego rodzaju zaburzeniem mowy, ale i tak nie zmienia to faktu, że opracowanie teorii związanej z afazją wciąż wymaga sporo pracy. Teoria afazji powinna bowiem łączyć w swoim opisie zarówno fakty anatomiczne, jak i fizjologiczne.

To jednak nie wszystko, o czym warto wspomnieć w związku z tym tematem, gdyż sporządzenie odpowiedniej teorii związanej z afazją wymaga również uwzględnienia faktów neuropsychologicznych oraz społecznych. Jak łatwo się tutaj domyślić, fakt ten wynika w głównej mierze z tego, że nauka skupiająca się wokół afazji łączy wiele dyscyplin. Jeśli natomiast chodzi o samą terminologię, trzeba wiedzieć najpierw, czym jest afazja. I tak mamy tutaj do czynienia z pewnym zespołem czynności neurofizjologicznych, które to pozwalają nam nie tylko na mówienie, ale także na rozumienie skierowanych do nas wypowiedzi. Mając więc do czynienia z afazją, stykamy się po prostu z zaburzeniem tego rodzaju czynności, choć warto przy tym zaznaczyć, że zaburzenie o podobnym źródle stanowi też dysfazja.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

W związku z zaburzeniami języka w afazji warto będzie skupić się na opisie jeszcze co najmniej kilku kwestii. Zanim jednak do tego przejdziemy, pragniemy zaznaczyć, że tekst ten powstał we współpracy ze specjalistami z pracowni logopedycznej Dyna Lingua M.S. oferującej pomoc w zakresie walki z różnymi zaburzeniami mowy, w tym oczywiście także z afazją. I tak w temacie afazji na pewno dobrze będzie wspomnieć o poszczególnych objawach, z którymi to możemy mieć w jej ramach do czynienia. Spotkać możemy się więc chociażby z anomią, zaburzeniami gramatyki i składni, a także zaburzeniami rozumienia. Nierzadko, dojść może również do sytuacji, w której to mamy do czynienia z trudnościami artykulacyjnymi. Wszystko zależy oczywiście od tego, z jakim przypadkiem mamy styczność.

Jako że w przypadku określania definicji afazji do czynienia możemy mieć z naprawdę wieloma możliwościami, w związku z tym tematem przedstawimy jedynie kilka najważniejszych informacji. Tak więc afazja łączy się przede wszystkim z częściową lub całkowitą utratą umiejętności posługiwania się w odpowiedni sposób językiem, co wynika z uszkodzenia odpowiedzialnych za to struktur mózgowych. Afazję określa się również mianem zaburzenia częściowej albo całkowitej umiejętności budowania tekstów słownych, a także syndromem oznaczającym dezintegrację procesu związanego z przetwarzaniem informacji. Po więcej zachęcamy zwrócić się do stosownej literatury naukowej.

To nie wszystko

Na koniec, w temacie zaburzeń języka w afazji dobrze będzie wspomnieć o kilku często spotykanych odmianach tego rodzaju zaburzenia. Do czynienia możemy mieć tutaj, chociażby z afazją ruchową kinestetyczną, która to między innymi sprawia, że osoba chora nie jest w stanie wsunąć języka między wargi oraz zęby po to, aby zagwizdać. W przypadku afazji do czynienia możemy mieć również z afazją kinetyczną, w której to stwierdza się brak melodii kinetycznej. Charakterystyczną odmianę tego typu zaburzenia stanowi także afazja motoryczna dynamiczna, w związku z którą do czynienia mamy z zaburzeniem mowy wewnętrznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz