Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o zmianie opon letnich na zimowe?

Co warto wiedzieć o zmianie opon letnich na zimowe?

Co roku w okolicach wiosny i jesieni przed warsztatami ustawiają się długie kolejki w celu zmiany opon na zimowe bądź letnie. Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon z letnich na zimowe? Dlaczego lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów z dobrego warsztatu? Dlaczego tak ważne jest sprawdzenie geometrii zawieszenia? Oraz jak składować opony, aby pozostały w dobrej kondycji?

Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe?

Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe? Opony zimowe należy założyć przed spadnięciem pierwszego śniegu i gołoledzi, gdyż na oponach letnich na śniegu możemy mieć spore problemy. Opony zimowe w momencie hamowania „zazębiają się” na śniegu. Dodatkowo opona ma małe lamele, które działają jak małe pazurki, które wbijają się w podłoże. Dlatego właśnie hamowanie jest bezpieczniejsze na śniegu przy oponach zimowych. Mają też większą powierzchnię styku z nawierzchnią, co również zapewnia większą przyczepność. Warto pamiętać, aby przy wymianie opon sprawdzić geometrię zawieszenia. Najlepiej zrobić to od razu, abyśmy nie zużyli opon po krótkim czasie. Zwłaszcza nowe opony, jeżeli będą źle ustawione, o bardzo szybko się nam zużyją.

Dlaczego należy sprawdzać geometrię zawieszenia przy wymianie opon?

 Nie dajmy się zwieść – wymiana ogumienia wymaga profesjonalnego sprzętu oraz specjalistów. Współcześnie, większość samochodów posiada ogumienie niskoprofilowe z możliwością dużego rozwijania prędkości. Aby nie doszło do uszkodzenia opony podczas jej wymiany należy posiadać odpowiednią montażownicę i łyżkę do opon. Obowiązkowo należy także sprawdzić geometrię zawieszenia. Jeżeli jest źle ustawiona, to koła mogą piszczeć podczas zakrętów i może nam być trudno utrzymać kierunek podczas jazdy.  W dobrym warsztacie Raf-Pol PHU Rafał Elmanowski, robi się pomiary po obciążeniu auta, co jest bardzo ważne, a często pomijane. Dlatego tak istotne jest znalezienie profesjonalnej stacji obsługi samochodowej. Kolejnym elementem jest wyważenie kół. Podczas zakładaniu nowych opon dobrze upomnieć się o wymianę zaworu. Z wymianą opon związany jest kolejny temat, mianowicie ich składowanie. Opony powinny być przechowywane w miejscu chłodnym, ciemnym i suchym. Szkodzą im wszelkie opary paliw, najlepiej, aby były trzymane z dala od wszelkich substancji chemicznych. Najlepiej koła wieszać na specjalnie do tego przeznaczonych obręczach. Można je układać w słupkach, ale nie wyższych niż cztery opony. Trzeba również sprawdzić ciśnienie. Warto upewnić się u profesjonalistów, jak powinny być przechowywane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz