Materiał Partnera

Skąd się biorą awarie elektroniki w samochodzie?

Skąd się biorą awarie elektroniki w samochodzie?

Nowoczesne samochody w znacznym stopniu nasycone są elektroniką. To ona odpowiada za dozowanie mieszanki paliwa do silnika, informuje o zbyt wysokiej temperaturze podzespołów czy pomaga w parkowaniu. To również jeden z częstszych powodów wizyt w warsztacie samochodowym. Jakie są typowe przyczyny awarii podzespołów elektronicznych i co psuje się w pojazdach?

Najczęstsze przyczyny awarii elektroniki samochodowej

Elektronika na dobre zagościła w samochodach pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i od tego czasu w szybkim tempie zdobywa kolejne obszary motoryzacji. Współczesne samochody są małymi komputerami, których nie naprawi żaden mechanik, jeśli nie posiada sprzętu diagnostycznego. Dla użytkowników pojazdów to zarówno dobrodziejstwo, jak i powód do częstych wizyt w warsztatach, które specjalizują się w naprawie elektroniki samochodowej. Do takich zalicza się między innymi MJG Auto Serwis J. M. Grzeszczyk Diagnostyka i serwis samochodów, autoczęści.

Sterowniki zarządzają zarówno efektywną pracą silnika czy systemów wspomagających, jak i zapamiętują ustawienia foteli w kabinie, utrzymują stałą temperaturę wnętrza czy też zawiadują odtwarzaczami multimediów. Z drugiej strony – jak większość delikatnych układów elektronicznych – są one również bardzo podatne na psucie się.

Awarie, jakie dotykają układy elektroniczne w samochodach, to zarówno efekt nieprawidłowej eksploatacji samochodu, jak i wina producenta. Do najczęstszych powodów takich usterek elektromechanicy zaliczają:

 • niefachowe modyfikacje elementów pojazdu,
 • nieprawidłowy montaż instalacji gazowych lub alarmów,
 • tuning samochodowy,
 • długotrwałe użytkowanie samochodu z uszkodzeniem cewki zapłonowej lub czujników,
 • niewprawnie wykonana blacharka, po której pozostają nieszczelności przepuszczające wodę,
 • próby włamania i kradzieży,
 • fabryczne wady podzespołów.

Wśród tych ostatnich wiele jest już dziś legendarnych, bowiem samochody z takimi usterkami liczone są w setkach tysięcy. Do newralgicznych zalicza się wtryskiwacze diesla OM651 czy pompy SBC w Mercedesach, wadliwy ekran nawigacji w BMW, tempomaty w Fordach albo zwarcia w DSG w Volkswagenach.

Jak rozpoznać awarię elektroniki w samochodzie?

Usterka elektroniczna w samochodzie może się objawiać na różne sposoby. Wiele z nich może sugerować awarie mechaniczne. Należy do nich np. brak możliwości uruchomienia silnika.

Do typowych „elektronicznych” objawów zalicza się nierówną pracę silnika, problemy z jego rozruchem, wysoki poziom spalania paliwa przy małych osiągach, a przede wszystkim zapalenie się żółtej kontrolki na tablicy rozdzielczej. Sygnalizacja jednak nie zawsze działa, informując o problemie, bowiem uszkodzenie może się wiązać również z tym elementem.

Wśród typowych awarii komputerów samochodowych najczęstsze to:

 • uszkodzenie oprogramowania sterującego,
 • fizyczne uszkodzenie pamięci komputera,
 • przepięcia zasilania układu elektronicznego,
 • awarie układów wykonawczych.

Uszkodzenie komputera w samochodzie często wiąże się z zaleceniem jego wymiany. Taka naprawa jest bardzo kosztowna, dlatego wielu kierowców chciałoby jej uniknąć. Sposobem na to jest poszukanie warsztatu, który specjalizuje się w naprawie poszczególnych modułów. Wymiana jednego układu scalonego z pewnością będzie mniej kosztowna i szybsza niż gruntowny remont elektroniki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz