Co warto wiedzieć o zakazie handlu w niedzielę?

Co warto wiedzieć o zakazie handlu w niedzielę?

Już w tym roku zaczną obowiązywać przepisy ograniczające handel w niedzielę. Dowiedz się, od kiedy dokładnie obowiązuje zakaz handlu. Sprawdź, jakie wyjątki przewiduje ustawa i gdzie sprzedaż będzie dozwolona w każdy weekend. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w które niedziele w roku zrobisz zakupy. Dowiedz się, jakie kary mogą spotkać osoby nieprzestrzegające nowych przepisów.

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Zmiany dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę wchodzą w życie dokładnie od 1 marca 2018 roku. Na razie zmiany nie obejmują wszystkich niedziel w miesiącu. Zgodnie z ustawą zakupy zrobimy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę oraz dwie niedziele handlowe poprzedzające Boże Narodzenie i jedną niedzielę wypadającą przed Wielkanocą. Warto zwrócić uwagę, że według przepisów w Wigilię Bożego Narodzenia oraz sobotę przed Wielkanocą sklepy będą mogły być otwarte tylko do godziny 14. Sklepy będą również zamknięte w te niedziele, w które wypadają w święta, czyli Wielkanoc i Zielone Świątki.

Kolejne zmiany będą wprowadzane stopniowo. Od 1 stycznia 2019 roku będzie już tylko jedna niedziela handlowa przypadająca na koniec każdego miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał już w każdy ostatni dzień weekendu z pewnymi wyjątkami. Handlowe będą niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Które niedziele są wolne od handlu?

Kalendarz 2018 - niedziele z zakazem handlu

Gdzie zrobisz zakupy w każdą niedzielę?

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie miejsca są objęte zakazem handlu w niedzielę. Gdzie bez przeszkód zrobimy zakupy w każdy weekend? Możemy skorzystać z oferty sklepów internetowych i zrobić zakupy na platformach internetowych. Poza tym ustawa nie obejmuje m.in. stacji paliw, na których bez problemu dostaniemy podstawowe produkty spożywcze. Wiele stacji, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, już zastanawia się nad poszerzeniem swojej oferty.

Obawiasz się, że w niedzielę nie kupisz świeżego pieczywa czy kwiatów i ciasta na urodziny? Sprzedaż w niedzielę będzie dozwolona także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kawiarniach oraz kwiaciarniach. Ustawa dopuszcza również handel w placówkach, które zajmują się działalnością w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Oznacza to, że np. w centrach handlowych będą otwarte kina i kluby fitness. Skorzystamy tam również z oferty gastronomicznej.  

W niedzielę będzie można sprzedawać wiązanki, wieńce i znicze, ale tylko w pobliżu cmentarzy, co według ekspertów nie jest do końca precyzyjne. Bez problemu kupimy również pamiątki i dewocjonalia. Zakaz handlu nie obejmuje też m.in.: zakładów leczniczych dla zwierząt, aptek, placówek pocztowych, szpitali, lotnisk, dworców, zakładów pogrzebowych. Listę wszystkich wyjątków można znaleźć w Ustawie.

A jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów? Według ustawy nieprzestrzeganie handlu w niedzielę wiąże się z nałożeniem kary grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Oceń artykuł (13)
4,1
Komentarze
Dodaj komentarz