Artykuł sponsorowany

Czym się kierować wybierając miód?

Czym się kierować wybierając miód?

Stając przed półką sklepową lub korzystając z usług producenta miodu należy mieć świadomość, że istnieje kilkanaście rodzajów tego złocistego pokarmu. Jak zatem wybrać ten odpowiedni dla nas? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ogólne właściwości miodu

Właściwości miodu wykorzystuje się od wieków w medycynie oraz kosmetyce – stosowany jest nie tylko jako produkt do słodzenia i składnik do wytwarzania napojów alkoholowych, ale również jako lek oraz element maści. Dzięki zawartości fruktozy, glukozy i sacharozy miód wspomaga leczenie cukrzycy, a znajdujący się w nim nadtlenek wodoru hamuje powstawanie próchnicy. Przyspiesza on ponadto gojenie się ran ropiejących i oparzeniowych, chroni przed powstaniem pęcherzy, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jak widać, miód można traktować jako produkt spożywczy, leczniczy lub kosmetyczny. W pierwszym przypadku najważniejszy jest smak. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia, który wynosi zwykle około trzech lat. Na etykiecie powinny znaleźć się również informacje na temat producenta – nazwisko, adres, pasieka (najlepiej, aby był to miód z Polski, należy wystrzegać się mieszanki miodów niepochodzących z Unii Europejskiej – duża ilość tych produktów trafia do Polski z Chin), a także oznaczenie partii produkcyjnej oraz ilość nominalna.

Miód lipowy i miód akacjowy

Właściwości lecznicze miodu zależą od rośliny, z jakiej pochodzi. W tym artykule przedstawimy kilka najpopularniejszych i najbardziej dostępnych rodzajów miodu. Mający charakterystyczny zapach kwiatów lipy miód lipowy, jest wykorzystywany w trakcie leczenia stanów zapalnych, przeziębień oraz grypy. Korzystnie wpływa na serce, układ krążenia oraz układ nerwowy. Ma właściwości uspokajające, skutecznie likwiduje obrzęki oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi, dlatego zalecany jest osobom żyjącym w nadmiernym stresie. Miód akacjowy ma bardzo jasną barwę i wolno się krystalizuje. Zapobiega on chorobom wrzodowym oraz dwunastnicy poprzez przyspieszenie regeneracji błon śluzowych żołądka. Ma także działanie bakteriobójcze i moczopędne, używa się go przy schorzeniach nerek oraz dróg moczowych.

Miód rzepakowy i miód gryczany

Pozyskiwany z kwiatów rzepaku miód rzepakowy jest słodki, ale z gorzkim posmakiem. Jego składnikami są olejki eteryczne, aminokwasy, witaminy, goryczki oraz glukoza. Właściwości miodu rzepakowego wykorzystuje się przy schorzeniach serca oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Ponadto chroni przed zakażeniem i przyspiesza gojenie się ran. Z nektaru kwiatów gryki wytwarza się miód gryczany, który posiada bursztynową barwę i płynną konsystencję, a po skrystalizowaniu przypomina mocną herbatę. Zawiera on rutynę – substancję, która wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne. Dzięki temu składnikowi miód gryczany jest polecany osobom narażonym na schorzenia układu krwionośnego, w tym miażdżycę, a także mających rany zewnętrzne lub wewnętrzne – przyspiesza on bowiem ich gojenie.

Miód spadziowy i miód wielokwiatowy

Miód spadziowy powstaje z lepkiej substancji, która występuje na drzewach i krzewach, m.in. świerkach, jodłach, sosnach, bukach, wierzbach, klonach, lipach, brzozach, dębach. Charakteryzuje się korzennym smakiem i zielonkawym kolorem i ma działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne, dlatego używa się go do produkcji syropów wykrztuśnych. Bardzo słodkim rodzajem miodu jest miód wielokwiatowy, który jest pozyskiwany z letnich kwiatów. Jego żółta barwa po skrystalizowaniu przybiera jasnobrunatny kolor. Wykorzystuje się go podczas leczenia chorób serca, regulacji ciśnienia i alergii, ale przydaje się również osobom zmęczonym, aby dodać im energii.

Warto dodać miód do swojej codziennej diety. Dzięki dużym ilościom witamin i minerałów, a także właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym jest on znakomitym zamiennikiem cukru – uważa właściciel portalu internetowego Zdrowosmacznie.pl, który zajmuje się sprzedażą m.in. miodów pitnych, wyrobów pszczelich, naturalnych przetworów i kosmetyków.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz