Materiał Partnera

Charakterystyka rolek kasowych

Charakterystyka rolek kasowych

Rolki kasowe przeznaczone są do wydruku paragonów na kasach fiskalnych, terminalach i drukarkach sklepowych. Wyróżniamy trzy podkategorie rolek – termiczne, offsetowe i samokopiujące. Czym różnią się poszczególne rolki kasowe?

Rodzaj stosowanych materiałów eksploatacyjnych do kas ma szczególne znaczenie, ponieważ wpływają one na żywotność i trwałość urządzeń drukujących. Dodatkowo, kopie paragonów fiskalnych muszą  być trwałe, ponieważ prawo nakazuje ich przechowywanie przez 5 lat.

Rolka termiczna – to rolka kasowa przeznaczona do drukarek termicznych. Wykonana jest z papieru pokrytego chemiczną warstwą, która pod wpływem ciepła wykonuje nadruk. Umożliwia nadruk z bardzo dużą szybkością. Rolki termiczne kupowane dla potrzeb fiskalnych powinny mieć gwarancję trwałości nadruku, ponieważ muszą być czytelne przez okres aż 5 lat. Rolki termiczne oferowane są najczęściej w opakowaniach po 10 sztuk. Wybierając rolkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej rozmiar (tak, aby pasował do kasy, jaką posiadamy) oraz długość papieru nawiniętego na szpulę.

Rozmiar rolki znajduje się na zgrzewce albo kartonie i składa się z dwóch liczb – np. 57/30. Pierwsza to szerokość rolki w milimetrach, a druga to jej długość w metrach.

Rolki offsetowe – to rodzaj rolek przeznaczonych do drukarek z kasetami barwiącymi. Produkowane są zazwyczaj z  białego, bezdrzewnego papieru offsetowego. Są stosowane przeważnie w kasach, bankomatach oraz ploterach. Na rolce wydruk powstaje offsetowej przez uderzenia igły poprzez taśmę barwiącą papier.

Rolki samokopiujące – To szczególny rodzaj rolek składających się z dwóch wstęg papieru. Pierwsza to papier offsetowy, a druga papier samokopiujący. Papier samokopiujący pokrywają mikrokapsułki SC, które wywołują nadruk, pod wpływem mechanicznego uderzenia. Przeznaczone są do kas starszego typu, które są dość głośne i wolno drukują.

Jak sprawdzić jaką rolkę potrzebuję do swojej kasy?

Jak radzi ekspert ze sklepu internetowego Beradex: Jeśli chcemy się dowiedzieć, jaką rolkę zamówić musimy sprawdzić, jaki rodzaj drukarki posiadamy. Jeśli kasa działa cicho, jest to drukarka termiczna.  Natomiast, jeśli rolka do kasy składa się z dwóch wstęg, to znaczy, że potrzebujemy rolki samokopiującej, takie rolki są jednak wyłącznie w starych kasach fiskalnych. Rolkę offsetową możemy odróżnić po tym, że paragony przypominają zwykły papier, taki jak jest stosowany np. do produkcji gazet albo zeszytów.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz