Artykuł sponsorowany

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zatrudniającej powyżej 50 pracowników

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zatrudniającej powyżej 50 pracowników

Od pewnego czasu firmy wdrażają Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK. Jednak ze względu na wprowadzenie ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej, od dnia 31 marca zmieniły się maksymalne terminy dotyczące zawarcia umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie ich przez zatrudniające podmioty z II fazy wdrożenia PPK. Zatem jak obecnie wygląda sytuacja ze wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych dla Pracodawców 50+?

Czym kierować się przy wyborze instytucji finansowej?

W pierwszej kolejności należy wybrać instytucję finansową. Tej decyzji nie podejmuje samodzielnie pracodawca, lecz powinien się on porozumieć w tej sprawie z zakładową organizacją związkową. Jeśli w danym przedsiębiorstwie takiej organizacji nie ma, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z wyznaczoną reprezentacją zatrudnionych osób. Pracodawca 50+ powinien porozumieć się z pracownikami w kwestii wyboru instytucji finansowej najpóźniej do dnia 27 września 2020 roku. Jeżeli do czego czasu obie strony nie uzyskają porozumienia, wówczas pracodawca będzie miał prawo do samodzielnego podjęcia ostatecznej decyzji.

Jak wyjaśnia specjalista w tej dziedzinie Barbara Moszczyńska, wybierając instytucję zarządzającą PPK, trzeba kierować się przede wszystkim jej doświadczeniem, a także osiągniętymi dotychczas wynikami w zarządzaniu i proponowanymi kosztami. Należy jednak pamiętać o tym, aby w trakcie wyboru instytucji finansowej wziąć pod uwagę interes pracowników. Co to oznacza? Głównie to, że oferowane wsparcie w procesie wdrażania PPK i jego późniejsza obsługa, nie zawsze musi być decydującym czynnikiem wyboru.

Podpisanie umów, które tworzą Pracownicze Plany Kapitałowe

Jeśli wybraliśmy już odpowiednią instytucję finansową, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy ustanawiającej zasady prowadzenia programu. Poza tym taka umowa w sposób formalny tworzy w firmie PPK. Na chwile obecną umowę o zarządzanie PPK można podpisać z instytucją finansową najpóźniej w dniu 27 października 2020 roku. Należy podkreślić, że umowa ta będzie regulowała najważniejsze zasady związane z gromadzeniem, a także zarządzaniem środkami znajdujących się na rachunkach PPK pracowników.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników, którzy dokonali już wyboru instytucji finansowej, mają prawo do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi w każdej chwili, aczkolwiek umowa o prowadzenie PPK może zostać podpisana w nowym terminie, co oznacza przesunięcie pierwszych wpłat. Po podpisaniu stosownej umowy zadaniem pracodawcy jest poinformowanie pracowników w przedziale wiekowym 55 – 70 lat o tym, że do PPK mogą oni przystąpić, jeżeli złożą odpowiedni wniosek. Niezbędne jest również upewnienie się, że każdy pracownik otrzymał informację na temat możliwości zadeklarowania dodatkowej wpłaty i opcji zmniejszenia wpłaty podstawowej.

Umowa o prowadzenie PPK powinna zostać podpisana przez pracodawcę do dnia 10 listopada 2020 roku. Umowa ta zawierana jest w imieniu i na rzecz pracowników, a po jej zawarciu stają się oni uczestnikami wspomnianego programu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz