Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zakres ochrony ubezpieczeń majątkowych

Rodzaje i zakres ochrony ubezpieczeń majątkowych

Czym są ubezpieczenia majątkowe? Otóż jest to taki rodzaj ubezpieczeń, który dotyczy mienia albo odpowiedzialności cywilnej. Ich celem jest pokrycie powstałych w wyniku szkody strat materialnych. Można je podzielić ze względu na przedmiot ubezpieczenia, albo na rodzaj ryzyka. O tym kto i co może być przedmiotem ubezpieczenia, oraz od jakich rodzajów ryzyka można się ubezpieczyć, powiemy szerzej w dalszej części artykułu.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń majątkowych?

Przedmiotem ubezpieczeń majątkowych mogą być osoby fizyczne i prawne, w szczególności prawa i obowiązki majątkowe osób ubezpieczonych. Sumę ubezpieczenia określa się na podstawie wymiernej wartości przedmiotu ubezpieczenia, zaś świadczenie wypłacane jest w formie odszkodowania. Polisy ubezpieczeniowe związane z ubezpieczeniami majątkowymi zawierane są wyłącznie na termin do jednego roku, czyli krótkoterminowo. Produkty ubezpieczeniowe oferowane klientom mogą dotyczyć ubezpieczeń komunikacyjnych; ubezpieczeń w podróży, w tym morskiej, lotniczej lub kolejowej; gospodarstw domowych; ubezpieczania przedsiębiorstw przemysłowych; ogólnych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej; ubezpieczania gospodarstw rolnych; a także ubezpieczeń finansowych. Ubezpieczenia majątkowe dotyczące komunikacji samochodowej to zarówno Auto Casco, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierującego pojazdem, lub jego właściciela, a także ubezpieczenia assistance dotyczące holowania, kosztów przejazdu z miejsca wypadku, pomocy medycznej i kasacji pojazdu. Ubezpieczenia dotyczące nieruchomości zwykle obejmują szkody polegające na uszkodzeniu budynku lub zniszczeniu mienia w wyniku włamania, kradzieży, pożaru, powodzi i innych wypadków losowych, a także ubezpieczenie OC w wyniku na przykład zalania mieszkania sąsiedniego.

Zakres ubezpieczeń majątkowych w różnych zakładach ubezpieczeniowych

Ubezpieczenia majątkowe obejmują zatem swoim zakresem zarówno ubezpieczenie mienia osoby ubezpieczonej, w sytuacjach utraty lub zniszczenia mienia, jak również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzenie szkody osobom trzecim. W wypadku zaistnienia przewidzianej w umowie sytuacji określanej jako szkoda, zakład ubezpieczeniowy wypłaca osobie lub instytucji ubezpieczonej opisane w umowie odszkodowanie. Ekspert z firmy zajmującej się Pośrednictwem Ubezpieczeniowym, Dorota Grzeszkowiak radzi, by dobrze zapoznać się z zapisami umowy, zanim się ją podpisze, ponieważ różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zapisy. Dla przykładu produkty ubezpieczeniowe dla przedsiębiorstw mogą obejmować ryzyka takie jak ubezpieczenie nieruchomości, to jest ubezpieczenie od klęsk żywiołowych i kradzieży, oraz OC, ale mogą też obejmować zdarzenia takie jak ryzyka branżowe, awarie urządzeń, czy nawet sabotaż. Ubezpieczenia dla rolników z kolei skupiają się na klęskach żywiołowych takich jak susza, powódź, a nawet gradobicie, którego zwykle nie uwzględnia się w innych ubezpieczeniach. Niezależnie, czy wykupujesz ubezpieczenie samochodu, czy firmy, zawsze dokładnie przeczytaj umowę ubezpieczeniową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz