Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o obróbce kamienia?

Co warto wiedzieć o obróbce kamienia?

Kamieniarstwo, czyli obróbka kamienia, to jedno z nielicznych rzemiosł, które nie ulegają zanikowi. Głównym produktem zakładów kamieniarskich są płyty nagrobne, jednak bardzo często obrobione przez nie surowce można spotkać również w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Oto kilka faktów na temat obróbki kamienia.

Jak przebiega proces obróbki kamienia?

Główną pracą w ramach obróbki kamienia jest nadawanie surowcowi odpowiednego kształtów i rozmiarów poprzez jego cięcie. W dawnych czasach zakłady kamieniarskie same zajmowały się porcjowaniem świeżych, dostarczonych prosto z kamieniołomów bloków kamienia – zadanie to jest wyjątkowo trudne, dlatego obecnie najczęściej pracuje się na już wcześniej przygotowanych płytach dostarczanych przez hurtownie. Do cięcia surowca używa się piły diamentowej, następnie pocięte do odpowiedniego rozmiaru fragmenty szlifuje się przy pomocy boczkarki lub - w miejscach trudniej dostępnych - szlifierki kątowej. Kolejnym etapem jest wykańczanie, czyli nadawanie blokowi kamienia ostatecznej formy. Jest to najtrudniejsze zadanie, gdyż w większości wypadków konieczne jest korzystanie z ręcznych narzędzi, takich jak młotki oraz odbijaki. Na koniec gotowy blok jest szlifowany i polerowany w celu nadania mu odpowiedniej gładkości i połysku.

Jakie kamienie wykorzystywane są w kamieniarstwie?

Do wykonywania kamiennych nagrobków i innych elementów ozdobnych wykorzystywanych jest kilka tysięcy gatunków kamienia, pozyskiwanych w praktycznie każdym zakątku świata. Dla ułatwienia gatunki dzieli się na kilka większych grup, czyli granity, marmury, wapienie, łupki oraz bazalty. Kamienie należące do poszczególnych grup różnią się pod wieloma względami, między innymi wyglądem, strukturą, trwałością, powszechnością występowania oraz metodami wymaganymi do obróbki. To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na cenę poszczególnych gatunków kamienia.

Dlaczego kamienie tego gatunku różnią się między sobą?

Nawet dwa bloki kamienia tego samego gatunku nie są w 100% identyczne. Dzieje się tak dlatego, że nie ma dwóch miejsc na Ziemi, które charakteryzowałyby się tym samym składem chemicznym oraz posiadały taką samą historię geologiczną.

Wysokiej jakości eleganckie kamienie o przeznaczeniu budowlanym znajdziemy w ofercie firmy HB-Polska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz