Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o licytacjach komorniczych?

Co warto wiedzieć o licytacjach komorniczych?

Licytacja komornicza jest jednym ze sposobów spieniężenia majątku, który został zajęty w toku postępowania egzekucyjnego. Licytowane mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, zatem jest to doskonała okazja do nabycia rozmaitych dóbr w bardzo atrakcyjnych cenach. Co powinieneś wiedzieć, zastanawiając się nad możliwością dokonania zakupu tą drogą?

Przedmioty dłużnika zajęte w toku egzekucji sprzedawane są przez komornika w drodze licytacji publicznej. Oznacza to, że informacja o przedmiocie sprzedaży musi być podana do wiadomości publicznej – wyjaśnia Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Grajewie Grażyna Sosnowska.

Ogłoszenie o planowanej licytacji wraz z informacją o szacowanej cenie przedmiotu oraz miejscu i terminie sprzedaży musi pojawić się w siedzibie sądu i na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Ceny na licytacji komorniczej

Dużą zachętą do udziału w licytacji komorniczej jest cena wywoławcza sprzedawanych przedmiotów. Zawsze jest ona niższa niż szacowana średnia wartość rynkowa i w pierwszym terminie licytacji wynosi zwykle ¾tej wartości. Powodem dla oferowania tak atrakcyjnych cen są tzw. warunki niesprzyjające sprzedaży, a mianowicie nienegocjowalny termin i miejsce licytacji.

Jeśli w pierwszym terminie licytacja okaże się bezskuteczna, czyli przedmiot nie zostanie sprzedany, zajęte ruchomości mogą być licytowane w drugim terminie. W takiej sytuacji cena wywoławcza wynosi już tylko ½ wartości rynkowej. Należy jednak pamiętać, że do drugiej licytacji dochodzi wyłącznie na wniosek wierzyciela, zawsze istnieje więc ryzyko, że w ogóle się ona nie odbędzie.

Warunki uczestnictwa w licytacji komorniczej

Do przeprowadzenia przetargu wystarczy zgłoszenie jednego licytanta, który zaoferuje cenę wywołania. Aby mieć możliwość przystąpienia do licytacji komorniczej, należy złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania wartości przedmiotu. Rękojmia jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby licytant, który uzyskał przybicie, nie dokonał pełnej zapłaty. Komornik zatrzymuje rękojmię i zalicza ją na poczet ceny, a więc nabywca po zakończonej licytacji dopłaca tylko brakującą część.

Jak przebiega licytacja komornicza?

Licytacje komornicze prowadzone są ustnie. Prowadzący przetarg wywołuje cenę początkową, a następnie zgłaszają się chętni, gotowi uiścić taką opłatę za licytowany przedmiot. Następnie komornik podwyższa cenę ustalonymi postępami. Kiedy prowadzący trzykrotnie wygłosi ostatnio postąpioną ofertę, a pytając jednocześnie „kto da więcej”, nie uzyska odpowiedzi, licytacja kończy się. Przybicie ostatniej oferty zostaje potwierdzone wypowiedzeniem słowa „nikt”.

Nabywca jest zobowiązany do wniesienia ceny nabycia natychmiast po zakończeniu przetargu. Jeżeli cena przekracza 500 zł, obowiązek ogranicza się do natychmiastowego uiszczenia 1/5 ceny (nie mniej niż 500 zł), zaś brakująca kwota musi zostać uregulowana do godziny dwunastej następnego dnia.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz