Artykuł sponsorowany

Umowa alimentacyjna a egzekucja długu

Umowa alimentacyjna a egzekucja długu

Artykuł 777 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż poza orzeczeniem sądowym w sprawie alimentów na dziecko, tytułami egzekucyjnymi są również postanowienia ugody zawartej przed mediatorem, a zatwierdzonej przed sąd. Pełną mocą prawna cechują się również akty notarialne. Dzisiaj alimenty mogą być bowiem regulowane poprzez umowy alimentacyjne poświadczane u notariusza. Ich elementem jest zapis, który umożliwia bez procesu sądowego ubieganie się o zwrot ewentualnych długów. Jak to jest możliwe?

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Umowy alimentacyjne zawierane są w formie aktów notarialnych przede wszystkim dlatego, by ich moc prawna była taka sama, co w przypadku uzyskania prawomocnego orzeczenia sądowego w sprawie o alimenty na dziecko. Podkreślić przy tym należy, iż podpisywany przez strony dokument musi zawierać oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, co uznawane jest za instytucję prawa cywilnego. Oświadczenie to składa oczywiście strona zobowiązująca się do uiszczania alimentów – dłużnik. Co zaś jeśli nie wywiąże się on z postanowień umownych?

W przypadku, kiedy to rodzic płacący alimenty przestanie spełniać warunki umowy – przestanie uiszczać terminowo wskazaną wysokość środków pieniężnych – strona przeciwna, czyli wierzyciel – ma prawo złożyć w sądzie rejonowym akt notarialny wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Zaopatrzona w tę klauzę umowa trafia w następnej kolejności do komornika, który bez procesu sądowego może przystąpić do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Podobnie jak w przypadku innych spraw, egzekwowanie alimentów może nastąpić poprzez zajęcie określonej części majątku przekazanej na licytację komorniczą czy też w uproszczeniu może polegać na pobraniu długu z rachunku bankowego dłużnika. Wykonanie egzekucji może odbyć się też z pensji osoby zalegającej z płaceniem alimentów. O szczegóły całej procedury warto pytać zaś komorników, którzy zawsze przedstawiają klientowi swoje metody pracy.

Do jakiego komornika zgłosić się w sprawie o alimenty?

W sprawie o alimenty najlepiej zgłaszać się do komorników właściwych dla rewiru komorniczego, w którym mieszkamy. Istnieje możliwość wyboru kancelarii komorniczej spoza rewiru, jednak liczyć trzeba się wtedy z dużym prawdopodobieństwem pojawienia się dodatkowych kosztów, a także z wydłużeniem czasu do skutecznego wyegzekwowania długu. Rekomendowane jest zatem wybieranie komorników z rewiru. Dla przykładu mieszkańcy gminy Bolesławiec, Osiecznica, Gromadka, Warta Bolesławiecka oraz Nowogrodziec powinni zgłosić się do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Bolesławcu. Jest nim komornik Grzegorz Krukar. Jak zaś sprawdzić listę komorników przypisanych dla danego obszaru?

Pełen wykaz znajduje się na stronie rządowej Ministerstwa Sprawiedliwości w sekcji „Rejestry i wyszukiwarki”. Wystarczy wtedy wpisać nazwę sądu rejonowego przypisanego dla miejsca naszego zamieszkania, by uzyskać listę działających przy nim komorników. Wykaz wskazuje imię i nazwisko specjalisty, nazwę jego kancelarii, a także jej adres (miasto i ulicę). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz