Artykuł sponsorowany

Komornik Mariusz Pepliński – licytacja ruchomości i nieruchomości

Komornik Mariusz Pepliński – licytacja ruchomości i nieruchomości

Jedno z typowych zadań każdego komornika, czyli licytacja ruchomości i nieruchomości, to coś, co budzi wśród wielu kontrowersje, ale niepotrzebnie. To działania zlecone, obligatoryjne, a żaden komornik nie ma na to wpływu. Jaki jest ich cel? Przekonasz się z tego artykułu, poznasz także krótką definicję tego typu zadań i dowiesz się, jak one wyglądają. Nie jest to bowiem, takie proste jak może się wydawać.

Licytacja komornicza – czym jest?

Często jest tak, że dłużnik, który musi oddać duże pieniądze wierzycielowi na przykład państwu, ale niestety nie ma takiej możliwości. Wtedy komornik ma za zadanie zająć dobra, jakie osoba zadłużona posiada, między innymi ruchomości i nieruchomości. Te następnie będą sprzedane, aby w pewnym stopniu odzyskać te pieniądze. Jest to jeden z ostatnich etapów postępowania egzekucyjnego. Po nim środki uzyskane z licytacji, czyli wspominanej sprzedaży zostają przekazane wierzycielowi. Należy tutaj zaznaczyć, że zanim w ogóle dojdzie do tych czynności, konieczny jest wniosek o wszczęcie egzekucji oraz prawomocny tytuł wykonawczy, jaki wydaje sąd.

No dobrze, a co może zostać zajęte przez komornika? Przede wszystkim wynagrodzenie dłużnika, jeśli ten oczywiście ma pracę. Co ważne, mogą to być także jego oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym. Do majątku można zaliczyć także wszelkie nieruchomości, jakich jest właścicielem. Samochody, pojazdy maszyny, a także sprzęt znajdujący się na przykład w domu, czyli RTV i AGD również jest uznawany za majątek i może być przedmiotem licytacji. Jeśli w ocenie komornika Mariusza Peplińskiego lub innych prowadzących sprawę egzekucyjną przedmioty znajdujące się w domu mają wartość, także mogą zostać zabrane i zlicytowane, chodzi tutaj głównie o obrazy czy meble.

Czego komornik nie ma prawa zabrać?

Istnieją także ruchomości, których komornik nie może zabrać dłużnikowi. Jest to przede wszystkim spowodowane aspektami społecznymi i humanitarnymi. Osoba świadcząca usługi komornicze nie może więc zająć przedmiotów, których osoba zadłużona jest tylko współwłaścicielem. Ponadto nie mogą to być maszyny lub urządzenia niezbędne do wykonywania pracy, nawet samochód, jeśli dłużnik jest kierowcą. To także ubrania, książka czy artykułu spożywcze i opał. Co ciekawe, komornik nie zajmie alimentów, zasiłków czy świadczeń z programu 500+, a także określonej ilości trzody chlewnej, jeśli osoba prowadzi gospodarstwo.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz