Materiał Partnera

Co to jest florystyka funeralna?

Co to jest florystyka funeralna?

Śmierć bliskiej osoby, przygotowanie pogrzebu i związane z tym sprawy urzędowe nie są łatwymi chwilami. Pamiętać trzeba o karcie zgonu, pozyskaniu odpowiednich dokumentów, powiadomieniu rodziny, przygotowaniu konsolacji, a także o wyborze trumny lub urny, ubrania dla zmarłego i miejsca pochówku. Ważne są także kwiatowe dekoracje grobu, których przygotowanie wchodzi w zakres florystyki funeralnej.

Czym jest florystyka funeralna?

Florystyka funeralna ewoluowała na przestrzeni wieków. Mimo że obrządek związany w pochówkiem zmarłych różni się w zależności od części świata, to zawsze w jego trakcie stosowane są kwiaty jako dekoracje lub symbole pamięci i wieczności. Inne nazwy tego działu florystyki to florystyka pogrzebowa i żałobna. Istnieją dwa rodzaje florystyki funeralnej: pogrzebowa i nagrobna. Pierwszy jest związany z pochówkiem i polega na wykonaniu kompozycji kwiatowych i ozdób przeznaczonych do kościoła. Drugi rodzaj, czyli florystyka nagrobna, to udekorowanie trumny po mszy, a następnie przyozdobienie grobu po ceremonii na cmentarzu.

Jakie kwiaty wybrać na grób?

Wybór kwiatów, które zostaną użyte do skomponowania wiązanki pogrzebowej lub bukietu, jest uzależniony od kilku czynników: relacji ze zmarłym, indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Podczas zamówienia należy dokładnie określić, jak kompozycja miałaby wyglądać. Aby przedłużyć żywotność kwiatów w wiązance, warto zastosować namoczoną w wodzie gąbkę florystyczną. Oprócz kwiatów używa się także czarnych wstążeczek (kirów) oraz wstęg i szarf, na których umieszcza się napisy. Ten na wstędze umieszczonej po lewej stronie wiązanki jest skierowany do zmarłej osoby i informuje o relacji między nią a żałobnikami. Druga wstęga zawiera imiona żałobników.

Kompozycje stosowane we florystyce funeralnej

Podczas mszy pogrzebowych i na grobach można zaobserwować najchętniej wybierane kompozycje funeralne, czyli wieńce i wiązanki. Ten pierwszy rodzaj prac florystycznych stosowany jest głównie na pogrzebach i uroczystościach państwowych. Wykonuje się go na podstawie z gałęzi i krzewów iglastych oraz charakteryzuje się dużym rozmiarem i znaczną wagą. Podczas tworzenia tego typu dekoracji stosuje się techniki wicia, klejenia lub owijania. Wiązanki natomiast są lżejsze i tańsze. Do ich wykonania używa się specjalnej gąbki, w którą wbija się kwiaty, pędy, liście i łodygi. Wieńce i wiązanki warto kupić w firmie, która profesjonalnie zajmuje się oprawą ceremonii pogrzebowych, na przykład w Zakładzie Pogrzebowym Hades z Białej Rawskiej. Oprócz tego typu kompozycji funeralnych można także zamówić bardziej oryginalne, na przykład girlandy, dekoracje urny lub bukiety kondolencyjne.

Opracowanie:
Biała Rawska, Adama Mickiewicza 15
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz