Artykuł sponsorowany

Pogrzeby świeckie, czyli ceremonia pochówku bez księdza

Pogrzeby świeckie, czyli ceremonia pochówku bez księdza

Pogrzeb bliskiej osoby to ciężkie przeżycie, które wymaga wsparcia tak od najbliższych, jak i od instytucji zajmującej się pochówkiem. W Polsce najczęściej obrządki związane z pogrzebem odprawiane są w duchu katolickim. Jednak badania CBOS z 2018 roku pokazują, że odsetek osób niewiężących powoli, acz systematycznie rośnie. Przekłada się to również na zainteresowanie pogrzebem bez udziału księdza oraz wszelkich symboli wiary. A więc jak wygląda pogrzeb świecki? 

Kto decyduje się na pochówek świecki i jak go zorganizować?

Pogrzeb świecki to obrządek, który przysługuje każdemu - niezależnie od światopoglądu czy wyznawanej wiary. Najczęściej decydują się na niego osoby kategorycznie niewierzące, czyli ateiści, agnostycy oraz niepraktykujące. Chęć pochowania z dala od symboli katolickiej wiary trzeba zapisać w ostatniej woli lub w oświadczeniu woli, w innym wypadku rodzina zmarłego ma prawo wybrać inny rodzaj pogrzebu.

Decydując się na pogrzeb świecki trzeba zwrócić się o pomoc do odpowiedniego domu pogrzebowego, który jest w stanie zająć się organizacją pochówku bez księdza. W Krakowie ateiści oraz osoby niewierzące mogą skorzystać z oferty Stela Zakład usług pogrzebowych Bogumiła Boczkowska. Zakład ten działa na rynku od ponad 20 lat, dzięki czemu jakość oferowanych usług oraz profesjonalizm stoją na najwyższym poziomie.

Dobry zakład pogrzebowy zajmie się organizacją pogrzebu, wszelkimi formalnościami oraz służy radą i wsparciem dla członków rodziny zmarłego. W przypadku pochówku świeckiego należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku pogrzebów katolickich.

Pogrzeb świecki – jak przebiega ceremonia

Obrządek pogrzebowy w duchu świeckim przebiega podobnie do katolickiego, z tym że rolę księdza przejmuje Mistrz Ceremonii lub inna wyznaczona do tego zadania osoba. Pogrzeby świeckie odbywają się najczęściej na cmentarzach komunalnych, ale w przypadku kiedy rodzina zmarłego dysponuje miejscem na cmentarzu wyznaniowym nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego ciało spoczęło właśnie tam.

Ceremonia odbywa się w kaplicy w domu pogrzebowym lub na cmentarzu, gdzie żałobnicy zbierają się na, by pożegnać się ze zmarłym. Jest to czas, w którym każdy może powiedzieć kilka ciepłych słów o bliskim, a Mistrz Ceremonii wygłasza mowę, która powstała na podstawie sugestii rodziny i osób najbliższych zmarłemu. Ten aspekt jest bardzo istotny dla osób decydujących się na pochówek świecki – bliscy mają tutaj bardzo duży wpływ tak na przebieg, jak i wgląd ceremonii. Mogą np. zdecydować się na oprawę muzyczną ceremonii.

Po pożegnaniu w kaplicy Mistrz Ceremonii prowadzi kondukt pogrzebowy do wykopanej wcześniej mogiły i tam następuje złożenie ciała do grobu. Zamiast krzyża w grób wija się tzw. pal świecki, który pozbawiony jest poprzecznych elementów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz