Artykuł sponsorowany

Co się dzieje ze zużytymi tonerami do drukarek?

Co się dzieje ze zużytymi tonerami do drukarek?

Część wytwarzanych odpadów nie może zostać wyrzucona do zwykłego pojemnika na śmieci. Wiąże się to z zawartymi w nich niebezpiecznymi substancjami, które pozostawione same sobie mają szkodliwy wpływ na środowisko. W związku z tym są objęte specjalnymi procedurami składowania oraz utylizacji. Do tej grupy zaliczają się również zużyte tonery ze sprzętu biurowego. Ich przyjmowaniem zajmują się między innymi uprawnione do tego skupy.

Wpływ tonerów na środowisko

Wykorzystywane w drukarkach w biurach, punktach ksero, drukarniach, jak również prywatnych domach nie są żadnym zagrożeniem, a zawarte w nich substancje, zsychając na kartce papieru, w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zdrowie. Niebezpieczeństwo związane jest głównie z wyeksploatowanymi już pojemnikami. W skład takiego tuszu wchodzą przede wszystkim żywica, pigment oraz żelazo. Wystawione na działanie czynników atmosferycznych mogą przedostawać się do środowiska naturalnego, mając negatywny wpływ na życie roślin, zwierząt oraz ludzi. Należy mieć na uwadze, że produkty nigdy nie zostają wykorzystane w 100%, a ich resztki pozostają w pojemnikach. W związku z tym wyrzucanie zużytych tonerów do odpadów zmieszanych lub inne pozbywanie się ich w nielegalny sposób jest zagrożone wysoką karą grzywny.

Recykling wyeksploatowanych produktów

W związku z tym, co zostało opisane wyżej, tonery są traktowane jako odpady problematyczne, a to oznacza, że ich usunięcie wymaga specjalnych procedur utylizacyjnych. Według prawa tego rodzaju śmieci są zobowiązani przyjmować sprzedawcy tonerów, jednakże nie wszyscy są przygotowani na taki odbiór, a ponadto ich przechowywanie, jak również przekazywanie do utylizacji wiąże się dodatkowymi kosztami, których często chcą uniknąć. Ponadto przyjmowanie oraz składowanie zużytych głowic atramentowych i laserowych wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, którymi dysponuje na przykład Zakład Obrotu Złomem w Bydgoszczy. W związku z tym najlepiej zgłaszać się do uprawnionych firm lub gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podczas ich przyjmowania są one zobowiązane do wystawienia tak zwanej Karty Przekazania Odpadu, która stanowi potwierdzenie działania zgodnego z prawem w zakresie segregacji śmieci.

Oddawanie tonerów do skupów wiąże się również z otrzymaniem za nie stosownej zapłaty. Na dalszym etapie zużyte produkty są przekazywane do recyklingu. Ich zawartość, jak zostało wcześniej wspomniane, zostaje bezpiecznie zutylizowana. Między innymi obudowy wykonane z tworzyw sztucznych, jak również aluminiowy bęben światłoczuły, czy gumowe wałki mogą zostać poddane przetworzeniu na nowe i zdatne do użytku surowce. W ten sposób nie tylko można przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ale również zmniejszenia wykorzystania zasobów nieodnawialnych do produkcji tego rodzaju wyrobów.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Przemysłowa 2
tel. 52 346 56 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży