Artykuł sponsorowany

Legalne usuwanie złomu stalowego z Zakładem Obrotu Złomem

Legalne usuwanie złomu stalowego z Zakładem Obrotu Złomem

Surowce wtórne to materiały, które mogą zostać poddane właściwemu przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu. Do nich należy także złom stalowy o odmiennym charakterze. Cały proces recyklingu zostaje zapoczątkowany przez zbiór odpadów, czym zajmuje się na przykład Zakład Obrotu Złomem w Bydgoszczy. To właśnie w uprawnionych punktach - skupach - można oddać niepotrzebne elementy.

Prawidłowe zagospodarowanie surowców wtórnych

Obecnie zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe są zobowiązane do segregowania odpadów. Nie wszystkie jednak można wyrzucić do wydzielonych pojemników. Nie oznacza to jednak, że tego typu odpady są zwolnione z wymaganego prawem właściwego zagospodarowania. W takiej sytuacji należy zgłosić się do miejscowego PSZOK-u lub Zakładu Obrotu Złomem w Bydgoszczy. W branży surowców wtórnych działa on od 2004 roku i dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do ich odbioru oraz skupu. Dzięki temu nieustannie przyczynia się do dbałości o środowisko. Odbiór odpadów przebiega sprawnie za sprawą odpowiedniej flocie pojazdów, podobnie jak ważenie z wykorzystaniem specjalistycznej wagi samochodowej. Dzięki temu oferta obejmuje nie tylko skup złomu stalowego, ale także żeliwnego i metali kolorowych. Ich ponowne przetwarzanie jest istotne zarówno ze względu ekonomicznego, jak i ekologicznego. Jakie przedmioty podlegają zatem dokładnie recyklingowi?

Klasyfikacja złomu stalowego

Stal to stop węgla z żelazem, w którym zawartość pierwszego nie przekracza 2,11%. Złom, czyli elementy, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, natomiast można je przetworzyć, dzieli się co do zasady na wsadowy oraz niewsadowy. Pierwsza grupa obejmuje materiały nadające się bezpośrednio umieszczenia w piecu hutniczym. Drugi rodzaj z kolei wymaga wcześniejszej obróbki termicznej lub mechanicznej. Obydwa rodzaje skupuje właśnie Zakład Obrotu Złomem. Dodatkowo wyróżnia się wśród niego złom ciężki - co najmniej 6 milimetrów grubości - oraz lekki - nie więcej niż 4 milimetry. Ponadto złom stalowy może mieć postać poamortyzacyjną, jak również poprodukcyjną. Taka klasyfikacja odnosi się do źródła jego pochodzenia, czyli kolejno wszelkie zakłady wykorzystujące gotowe produkty oraz konstrukcje stalowe i przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem stali wraz z jej obróbką.

Zalety ponownego przetwarzania stali

Jak zostało wspomniane, odzysk tego materiału jest korzystny z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Takie działanie pozwala zaoszczędzić cenne i nieustannie kurczące się zapasy zasobów naturalnych. Warto również zaznaczyć, że produkcja surowca od podstaw wiąże się ze zużyciem ogromnych ilości wody oraz energii, a także emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Jak podkreśla pracownik Zakładu Obrotu Złomem w Bydgoszczy:

W dzisiejszych czasach działania proekologiczne mają ogromne znaczenie. Wśród nich znajduje się między innymi właśnie prawidłowa segregacja odpadów, czyli również złomu. Oddanie niepotrzebnej stali do skupu pozwala nie tylko zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach, ale także zaoszczędzić miejsce w magazynach, piwnicach i zyskać dodatkową gotówkę.

Recykling stali polega na przetopieniu surowca, a następnie uformowaniu go w nowe wyroby hutnicze. Co ważne, nie traci on swoich pierwotnych właściwości i jakości. Ponadto korzystanie z usług punktów uprawnionych do odbioru złomu stanowi jedyny legalny sposób na pozbycie się takich odpadów. Ich wywóz w nieprzeznaczone do tego miejsca jest zagrożony wysoką karą grzywny.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Przemysłowa 2
tel. 52 346 56 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży