Artykuł sponsorowany

Co robić, gdy TU odmawia wypłaty odszkodowania?

Co robić, gdy TU odmawia wypłaty odszkodowania?

Kolizja lub wypadek zawsze wiąże się z olbrzymią dawką stresu. Nie dość, że samo zdarzenie może być silnie traumatyczne, proces otrzymania pieniędzy z ubezpieczenia również nie należy do prostych. Jeśli poszkodowany chce uzyskać odszkodowanie musi dostarczyć odpowiednie dokumenty. Czasami jednak nawet dopełnienie wszystkich formalności nie wystarcza, aby uzyskać wypłatę odszkodowania. Co więc zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Istnieją dwie sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Może tak się więc zdarzyć, gdy ubezpieczyciel uzna, że poszkodowany jest całkowicie winny powstania szkody lub gdy osoba starająca się o odszkodowanie jest sprawcą wypadku. W pierwszej sytuacji ubezpieczyciel ma możliwość odmowy wypłaty odszkodowania z OC, jeśli uzna, że osoba poszkodowana w wypadku, całkowicie odpowiadała za jego spowodowanie. Wszystko zależy jednak od konkretnych okoliczności zdarzenia.

Warto jednak pamiętać, że wyłączna wina poszkodowanego to nie to samo, co przyczynienie się. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jedynie w przypadku, gdy zachowanie poszkodowanego było jedyną przyczyną wypadku, a kierującemu nie można zarzucić żadnej winy. Druga sytuacja odnosi się z kolei do kierowców. Przykładowo, gdy kierowcy zderzają się samochodami, ponoszą odpowiedzialność na zasadzie winy.

Według prawnika z kancelarii adwokackiej Olgi Zubrzyckiej-Staniczek: Oznacza to, że żeby móc uzyskać odszkodowanie trzeba wykazać winę drugiego kierującego. Nie zawsze jest jednak jasne, kto tak naprawdę jest sprawcą szkody. Dlatego, może dojść do sytuacji, że kierowca zgłaszający szkodę, w toku dochodzenia zostanie uznany za sprawcę, a wówczas TU odmówi mu wypłaty odszkodowania.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania?

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, w pierwszej kolejności należy wnieść odwołanie wraz z zebraną argumentacją. Istotne jest, aby wykazać, że podstawa wydania odmowy jest błędna lub nieprawdziwa. Najlepiej jest skupić się na argumentach ubezpieczyciela i postarać się je odeprzeć. Można także skorzystać z porady specjalistów. Pomoc prawna sprawia, że zakłady ubezpieczeń przychylniej patrzą na odwołanie ze strony wnioskodawcy. Termin na złożenie odwołania różni się w zależności od tego, czy poszkodowany swoje roszczenie wywodzi z kolizji, czy wypadku. W przypadku kolizji poszkodowany może starać się o odszkodowanie przez 3 lata. Jeśli jednak odwołanie dotyczy wypadku, postępowanie może trwać nawet 20 lat od momentu uzyskania decyzji ubezpieczyciela.

Kiedy poszkodowany powinien wystąpić do sądu?

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania można także zgłosić się do sądu. Należy jednak pamiętać, że postępowanie sądowe może trwać bardzo długo i wiąże się z dodatkowymi kosztami. W sytuacji, gdy odwołanie nie przyniosło skutku, sprawa w sądzie może okazać się jedyną możliwością na uzyskanie odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że zakłady ubezpieczeniowe korzystają z pomocy specjalistów, w związku z tym poszkodowany powinien poważnie zastanowić się nad wynajęciem prawnika. W przeciwnym wypadku walka z ubezpieczycielem samodzielnie może okazać się ciężka, a finalnie nawet przegrana.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz