Artykuł sponsorowany

Co możesz oddać na skup makulatury?

Co możesz oddać na skup makulatury?

Każdego dnia produkujemy ogromne ilości odpadów, które często, zamiast na śmietnik mogłyby trafić do firm zajmujących się skupem surowców wtórnych. Jednym z takich materiałów jest makulatura, czyli niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze. Co możemy oddać na skup makulatury i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź, co mówią o tym specjaliści zajmujący się skupem i sprzedażą surowców wtórnych?

Co przyjmują skupy makulatury?

Każdy z nas ma w domu spoko niepotrzebnych papierów i innych wyrobów papierniczych, które z powodzeniem można by oddać na skup makulatury, nie tylko zarabiając parę groszy, ale również przyczyniając się do recyklingu, czyli jednego z podstawowych działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Zanim jednak wybierzemy się odwiedzić pobliski punkt skupu i sprzedaży surowców wtórnych warto zainteresować się, co możemy oddać na skup makulatury.

Pozornie kwestia ta jest prosta – papier. Jednak nie każdy wyrób papierowy nadaje się do przetworzenia. W punkcie skupu PPUH Wik-Doś w Witonii zostawić możesz niepotrzebne Ci kartony oraz tekturę, książki, gazety, foldery reklamowe, a nawet papierowe opakowania. Co jednak powinno trafić do śmietnika?

Na pewno będą to surowce zamoczone i znacznie zanieczyszczone – taka makulatura nie nadaje się niestety do recyklingu. Ponadto na liście tej znajdą się także:

  • papier termiczny,
  • opakowania posiadające jakąkolwiek zawartość,
  • lakierowane i laminowane ulotki oraz katalogi reklamowe,
  • zatłuszczony papier (np. kartony po pizzy, opakowania po maśle),
  • tapety.

Jaką ilość makulatury może przyjąć skup?

Skupy makulatury przyjmują tak naprawdę dowolne ilości surowców, nie musisz więc czekać, aż uzbierasz sporą ilość odpadów. Oczywiście im większa ilość przyniesiesz, tym więcej możesz jednorazowo zarobić, ponieważ przyniesione materiały są ważone i odpowiednio wyceniane. Nie jest to duża kwota, jednak jeśli prowadzisz sobie nawyk segregacji śmieci i oddawania ich na odpowiednie skupy do codziennego życia, będzie to stały dodatkowy przychów w Twoim domowym budżecie.

Co więcej, punkty skupu i sprzedaży surowców przyjmują także tworzywa sztuczne oraz złom, czyli odpady metalowe, których ceny za kilogram są już nieco wyższe. Warto pamiętać o tym przy okazji porządkowania piwnicy, strychu lub garażu – nie tylko dajesz tym materiałom drugie życie, ale również możesz zarobić na przedmiotach, które do tej pory jedynie zbierały kurz.

Dobrym pomysłem jest również nauczenie swoich dzieci segregowania odpadów i oddawania ich do punktów skupu – Twoja pociecha zyska dodatkowe kieszonkowe, a Ty porządek w domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz