Materiał Partnera

Skup metali nieżelaznych – ich znaczenie ekonomiczne

Skup metali nieżelaznych – ich znaczenie ekonomiczne

Procesy recyklingowe nie tylko wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i jego ochronę, ale również mają olbrzymie znaczenie ekonomiczne. Dowodem jest ponowne wykorzystanie metali nieżelaznych, które wykazują bardzo wysokie wskaźniki użytkowe, nawet po recyklingu. To dlatego ponad 45% miedzi wykorzystywanej w Europie pochodzi z odzysku, a blisko 400 milionów puszek aluminiowych produkowanych w Polsce trafia po ich wykorzystaniu do obiegu wtórnego.

Opłacalność odzysku metali nieżelaznych

Metale nieżelazne zwane inaczej metali kolorowymi mają bardzo ważne znaczenie ekonomiczne. Ich ponowne wykorzystanie dzięki wdrożonym procesom recyklingowym, pozwala na znaczne oszczędności energetyczne. Przykładem może być miedź, której odzysk pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, czy aluminium, której odzysk nie wymaga wdrożenia kosztownych procesów technologicznych – aluminium z recyklingu pozwala na zmniejszenie kosztów kilkukrotnie, w porównaniu z wytwarzaniem pierwotnym tego materiału. Opłacalność odzysku metali niezależnych wiąże się również z ich wysokimi właściwościami, które pozwalają wykorzystać je w różnych dziedzinach techniki. Wykazywane własności użytkowe – chemiczne, fizyczne, czy mechaniczne – nie obniżają się po przeprowadzonym procesie recyklingowym, nawet po obróbce technologicznej. To właśnie dlatego skupy metali nieżelaznych są tak ważne dla ekonomii każdego kraju. Warto wiedzieć jednak, że najlepsze podmioty branżowe takie jak firma Waks, oprócz skupu, zajmują się również selekcją surowców wtórnych oraz ich przeróbką.

Metale nieżelazne – aluminium i miedź

Do metali nieżelaznych zalicza się metale lekkie, a także ciężkie. Pierwszą grupę stanowią aluminium, magnez oraz tytan, a drugą: cynk, cyna, ołów, bizmut, cyrkon, miedź, pallad, srebro, złoto, wolfram czy molibden. Oczywiście największą ilość recyklingowych metali nieżelaznych stanowi miedź oraz aluminium, które wykorzystywane są szeroko w branżach budowlanej, elektronicznej, teleinformatycznej, motoryzacyjnej czy też opakowaniowej. Aluminium stosowane jest do produkcji stopów oraz wielu produktów codziennego użytku, do produkcji wyrobów budowniczych, elektronicznych (np. niektóre przewody) czy też do konstruowania wymienników ciepła. Do wyrobów aluminiowych uzyskanych po procesach recyklingowych można zaliczyć również opakowania artykułów spożywczych w postaci folii. Jeśli chodzi zaś o miedź recyklingową i jej zastosowanie, należy wskazać, że jest ona wykorzystywana w elektrotechnice, energetyce, przemyśle chemicznym, a także budownictwie. Z miedzi wykonuje się rury, chłodnice, czy przewody elektryczne – surowiec ten wykazuje bardzo dużą przewodność cieplną, a także elektryczną.

Opracowanie:
Ostróda, Składowa 2
tel. 89 646 03 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz