Materiał Partnera

Co kryje się za smakiem słonych przekąsek?

Co kryje się za smakiem słonych przekąsek?

Sklepowe półki w dziale z przekąskami uginają się pod ciężarem paczek wypełnionych chipsami, chrupkami, paluszkami, precelkami, popcornem czy innymi przysmakami „do chrupania”. Ale czy zastanawialiście się, co kryje się za ich smakiem? Jak to jest, że poddane obróbce plasterki ziemniaków smakują jak zielona cebulka lub żółty ser. Albo bekon. Sekret tkwi w technologii nadawania smaku.

Jak przebiega produkcja chipsów

Ta popularna przekąska znana jest już od pierwszej połowy XIX wieku kiedy to w Stanach Zjednoczonych wydrukowano przepis na nie pochodzący z jeszcze starszego, angielskiego zbioru przepisów.

Proces ich produkcji rozpoczyna się od umycia ziemniaków i obrania ich w obieraczce mechanicznej. Zazwyczaj zbudowana jest ona z bębna pokrytego materiałem ściernym, a wszystkie obierki i odpady usuwane są za pomocą wody. Po kolejnym czyszczeniu z oczek i zazielenień następuje krojenie na plasterki. Standardowo z jednego ziemniaka można uzyskać około trzydziestu lub piętnastu grubszych albo karbowanych. Te są następnie płukane w celu usunięcia skrobi oraz cukrów, co zapobiega ich ciemnieniu i sklejaniu.

Kolejny krok to blanszowanie plasterków ziemniaków, czyli zanurzenie ich na kilkanaście do kilkudziesięciu sekund we wrzątku. Po tym talarki są osuszane i smażone – czas smażenia oraz temperatura zależą od użytych ziemniaków. Usmażone chipsy są odsączane z tłuszczu, a następnie poddawane ostatniemu etapowi produkcji, czyli soleniu i przyprawianiu. Culinar Polska jest producentem dodatków do żywności, między innymi mieszanek smakowych oraz przypraw stosowanych w różnego rodzaju przekąskach.

Różnorodne smaki chipsów

Na rynku znaleźć możemy kilkadziesiąt smaków chipsów, w tym te dostępne przez cały czas oraz smaki sezonowe. Produkcja komponentów spożywczych, zapewniających smak oraz aromat chipsów stanowi osobny segment rynku spożywczego. Jest też jedną z jego najintensywniej rozwijanych gałęzi, gdzie duże znaczenie mają innowacyjne rozwiązania.

Technologia Culinax oferuje w tym zakresie ogromne możliwości, ponieważ opiera się na zastosowaniu podwójnego smaku. Pierwszy niejako wtłaczany jest w chipsy, drugi zostaje uzyskany za pomocą mieszanki przypraw, jaką są one posypywane.

Są one zaprojektowane z myślą o naturalnym uwalnianiu smaku. W tradycyjnej metodzie dodatki spożywcze generują gwałtowny wybuch smaku na początku z krótkim posmakiem. W przypadku Culinax wygląda to inaczej. Smak uwalniany jest naturalnie, a ponadto posiada bogaty i długotrwały posmak, co znacząco podnosi jakość przekąski.

Świetnym urozmaiceniem chipsów czy innych podobnych przysmaków są różnego rodzaju dipy, których konsystencję oraz teksturę producenci są w stanie uzyskać dzięki zastosowaniu skrobi modyfikowanej.

Opracowanie:
Warszawa, Jutrzenki 102 lok. 104
tel. 22 738 72 30
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz